تسنیم/ نوید دانایی در گفت‌وگویی اظهار داشت: یکی از بیماری‌های غیر واگیر و عوامل زمینه‌ای در سکته‌های مغزی و ناراحتی‌های قلبی فشارخون است که کنترل آن امری ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در یک بسیج ملی قرار است تا بیماران مبتلا به فشارخون را شناسایی و برای درمان آن‌ها اقدام کند و ازاین‌رو این پویش ملی کنترل فشارخون نیز در استان سمنان اجرا می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به جمعیت بالای سالمند در این استان گفت: پیش‌بینی می‌شود مبتلایان به فشارخون نیز در این استان فراوان باشد.
دانایی با بیان اینکه برنامه‌های پویش ملی کنترل فشارخون در استان سمنان هم‌زمان با سراسر کشور از 27 اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود گفت: در این پویش تلاش می‌شود تا افراد مبتلا به بیماری فشارخون شناسایی و اقدامات لازم برای درمان آن‌ها انجام شود.
وی با بیان اینکه بیماری فشارخون نخستین عامل خطر مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است خاطرنشان کرد این بیماری تا حد زیادی قابل‌پیشگیری و کاملاً قابل‌کنترل است و ازاین‌رو می‌توان با دادن آگاهی‌های لازم به مردم این بیماری را کنترل کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به برخی از اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: توانمندسازی مردم در راستای خود مراقبتی یکی از اهداف مهم اجرای این طرح است.
دانایی افزود: باید با ارائه آموزش‌های مختلف و اطلاع‌رسانی به مردم آنان را برای خود مراقبتی درزمینهٔ بیماری‌های غیر واگیر مانند فشارخون توانمند کرد.
حداقل 21.6 درصد از جمعیت کشور مبتلا به فشارخون هستند که 60 درصد آن‌ها از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند و زمانی متوجه مشکل فشارخون بالای آنان می‌شویم که دچار سکته‌های قلبی یا مغزی می‌شوند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c