تسنیم/سرپرست اداره‌ کل هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه افزایش بارش باران در کل کشور ۱۱۱ درصد و در استان زنجان ۴۵ درصد بوده است گفت: میانگین بلند مدت افزایش بارش در کل کشور در
سال جاری ۴۰ درصد و در استان ۳۳ درصد است.
رسول همتی امروز در جلسه هماهنگی بحران مدیریت استان با اشاره به اینکه استان وارد ترسالی نشده است، اظهار داشت: بارش هر سال 1.29 میلیمتر کاهش پیدا کرده است و شیب بلند مدت روبه خشکسالی است که وزش بادهای جنوبی نیز تشدید کننده این عامل است.
وی با بیان اینکه در آینده اگر سرمازدگی وارد شود، نباید در طول شبانه روز آتش و دودزایی اتفاق بیفتد، افزود: بلکه برای مثمر ثمر بودن باید در ساعات بحرانی این اقدام صورت گیرد.
سرپرست‌ کل هواشناسی استان زنجان بیان کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر ابهامات و شایعاتی در خصوص آغاز دوره ترسالی و اتمام دوره خشکسالی در اذهان عمومی رواج یافته است.
همتی با اشاره به اینکه مطابق با نتایج بدست آمده بارش در شمال غرب کشور به شکل معناداری کاهش یافته است، افزود: بارش 50 سال گذشته (1347 تا 1397 ) شیب کاهشی حدود 1.26 میلیمتر در سال دارد.
وی ادامه داد: میانگین دمای کشور با شیب 0.4 درجه سلسیوس بر دهه افزایش یافته است و تبخیر و تعرق پتانسیل کشور با شیب 5.9 میلی‌متر متر بر سال افزایش یافته است.
سرپرست هواشناسی با بیان اینکه در سطح استان زنجان جهت و سرعت وزش باد دچار تغییر شده و نظم گذشته بنوعی با نابهنجاری روبرو شده استٰ گفت: افزایش رخداد وزش بادهای شدید و تمایل وزش از حالت غربی به جنوبی رخ داده است.
وی با تاکید بر اینکه موارد یاد شده یکی از چالش‌های استان به ویژه زیست محیطی محسوب می‌شود، هشدار داد: از این رو نیاز است با دید کارشناسی تغییرات اقلیمی مورد بررسی و تامل قرار گرفته تا بتوان در حد امکان از رخداد آنها جلوگیری کرده و یا از شدت رخداد کاسته شده در غیر این صورت آمادگی مقابله با این بلایا باید فراهم شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی