ایسنا/مدیرعامل آب منطقه‌ای زنجان گفت: طی امسال، در مقایسه با پارسال، میزان آب ورودی به سدهای استان 6 برابر شده است.
یوسف رضاپور ظهر امروز در جلسه ستاد بحران استان با اشاره به اینکه میزان بارنگی امسال طی 51 سال اخیر بی‌سابقه بود، اظهار کرد: امسال، مسیر باد و ورود سامانه‌های بارشی از جنوب به شمال بود و ایران را تا حد زیادی پوشش داد. این تغییر اقلیم باعث می‌شود در آینده دچار خشکسالی‌ها و ترسالی‌های خیلی شدید شویم. در این میان، استان زنجان جزو 10 استانی بود که در معرض سیلاب قرار داشت ولی بارندگی‌های زنجان از نظر تامین منابع آبی چیزی جز خیر و برکت نداشت؛ چراکه دشت‌ها و رودخانه‌ها تشنه این آب بودند.
این مسئول با بیان اینکه استان زنجان حدود 1400 کیلومتر رودخانه اصلی دارد و با احتساب مسیل‌ها و رودخانه‌های فرعی این میزان به 5000 کیلومتر می‌رسد، ادامه داد: روی عمده رودخانه‌های اصلی استان سد احداث شده است و 83 درصد از سرزمین‌ها نیز در حوزه رود قزل‌اوزن قرار دارد. خوشبختانه در خصوص رودخانه‌های اصلی، ساماندهی صورت گرفته است و طی بارندگی‌های امسال، 238 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شد.
وی با بیان اینکه این میزان در مقایسه با سال گذشته 6 برابر شده است، افزود: در حال حاضر، حجم مخزن ذخیره پشت سدها 304 میلیون مترمکعب برآورد شده و بیشترین پرشدگی در سد کینه‌ورس (95 درصد) رخ داده است. سد تهم نیز 74 درصد پرشدگی دارد و در رابطه با سد گلابر با احتساب 62 درصد پرشدگی، منابع آب 800 هکتار از شبکه این سد از ابتدای خرداد تامین خواهد شد.
رضاپور تصریح کرد: 31 درصد از حجم مخزن سد تالوار نیز طی بارندگی‌های اخیر پر شد و چاره‌ای نبود جز اینکه 64 میلیون مترمکعب از این میزان آب را کنترل شده رها کنیم؛ چرا که در غیر این صورت اراضی کشاورزی اطراف سد زیر آب می‌رفت. این در حالی است که دبی رودخانه قزل‌ اوزن از 15 مترمکعب در ثانیه تا حداکثر50 مترمکعب در حالت عادی به 200 مترمکعب در ثانیه تا 410 مترمکعب در ورودی سد منجیل در حالت سیلابی رسیده بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی بارندگی اخیر از نظر پرشدگی سدها هیچ مشکلی نداشتیم و آزادسازی و پاک‌سازی مسیل‌ها و به صورت مستمر انجام می‌گرفت. در حال حاضر، استان زنجان 35 سد کوچک دارد که فقط 5 فقره از آن توسط آب منطقه‌ای احداث شده است. با این حال، سدهای کوچک در مجموع به صورت مستمر رصد می‌شود تا اگر مشکلی در سرریز داشته باشد، مرتفع شود.
مدیرکل هواشناسی استان زنجان نیز در ادامه گفت: از ابتدای مهر پارسال تا اول اردیبهشت امسال 353 میلی متر بارندگی را شاهد بوده‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 46 درصد و در مقایسه با دوره آماری 32 درصد افزایش داشته است.
رسول همتی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر، ابهامات و شایعاتی د خصوص آغاز دوره ترسالی و اتمام دوره خشکسالی در اذهان عمومی رواج یافته است ولی مطابق با نتایج به دست آمده، بارش در شمال غرب کشور به شکل معنی‌داری کاهش یافته است؛ در واقع بارش ها طی 50 سال گذشته شیبی کاهشی حدود 1.26 میلی‌متر در سال دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی