باشگاه خبرنگاران/ رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: بالاترین میزان تولید دانه‌های روغنی در سطح کشور در استان اردبیل استحصال می‌شود.
حسین کربلائی خیاوی، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در بازدید از ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان گفت: تولید محصولات فناورانه جزو وظایف حاکمیتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بوده و ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان با تولید بذور غلات در طبقات مختلف در سطح ۲۵۵ هکتار نقش اساسی در تأمین بذر کشور دارد.
وی با بیان اینکه بذر به عنوان یکی از نهاده‌های بسیار مهم در فرایند تولید بوده و به عنوان یک تکنولوژی به حساب می‌آید، افزود: یکی از راه‌های مقابله با خشکسالی، شوری آب و خاک و مشکلاتی که در اقلیم نهفته است از طریق بذر‌های اصلاح شده و استفاده از ظرفیت دانش ژنتیک و اصلاح نباتات برای مقابله با این چالش‌ها مقدور است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل از تصریح کرد: معرفی هر رقم بذر جدید بین ۸ تا ۱۴ سال زمان می‌برد و تلاش می‌کنیم بذر‌هایی اصلاح و در اختیار کشاورزان قرار دهیم تا در شرایط سخت و مشکلاتی که همچون تنگنا‌های اقلیمی و آبی هست، بتوانند امنیت غذایی کشور را تضمین کنند و تولید کافی و پایدار داشته باشند.
کربلائی خیاوی در مورد آزمایشات کلزا با بیان اینکه به جز خودکفایی در تولید روغن مورد نیاز کشور، برای پایداری غلات رعایت تناوب زراعی با کشت دانه‌های روغنی ضروری است، گفت: کشت دانه‌های روغنی در کشور هدف اصلی وزارت جهاد کشاورزی است و بالاترین میزان تولید دانه‌های روغنی در سطح کشور در استان اردبیل استحصال می‌شود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل بیان کرد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، افزایش کاشت دانه‌های روغنی برای بالا بردن امنیت غذایی کشور و برطرف کردن نیاز کشور است و نیل به خودکفایی در این محصول از اولویت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253