شبستان/طبق گزارشهای مرکز آمار ایران از تغییرات قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری کشور در فروردین ۹۸ بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (فروردین ١٣٩٧) مربوط به اقلام «پیاز» با ٤٥٩,٥ درصد افزایش بود. بر اساس نتایج به دست آمده در فروردین ماه ١٣٩٨، بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام «پیاز» با ۱۴۳.۳ درصد افزایش، «سیب زمینی» با ٥٩.١ درصد افزایش و «پرتغال محصول داخل» با ٢٥.٥ درصد افزایش بوده است. در این ماه اقلام «تخم مرغ ماشینی» (٤.١ درصد) و «مرغ ماشینی» ( ٢.٨ درصد) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته اند.
بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (فروردین ١٣٩٧) مربوط به اقلام «پیاز» با ۴۵۹.۵ درصد افزایش، «رب گوجه فرنگی» با ٢٣٤.٧ درصد افزایش، «سیب زمینی» با ٢٠٧.٨ درصد افزایش، «سیب درختی زرد» با ١٦٦.٤ درصد افزایش، «گوجه فرنگی» با ١٤٩.٧ درصد افزایش و «خیار» با ١٤٠.٩ درصد افزایش است.
این در حالی است که از اواخر سال گذشته نیز شاهد افزایش قیمت این محصول همراه با سیب زمینی بودیم و برای کنترل بازار صادرات آن ممنوع شد در عین حال اعلام شده بود که با اجرای طرح استمرار تولید سیب زمینی و پیاز در استان‌های جنوبی کشور مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، خوزستان، جنوب کرمان، ایلام و استان‌های کرمانشاه و گلستان، نیاز کشور به این محصولات به نحو مطلوبی تأمین می‌شود. همچنین با رفع مشکل حمل و نقل این محصولات از استان های جنوبی که درگیر سیل بودند پیش بینی شده شاهد کاهش قیمت در پیاز و سیب زمینی باشیم.
در همین رابطه «حسن صابری»، رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار نیز خبر داده بود که با اوج برداشت محصول از اردیبهشت پیش بینی می‌شود که قیمت پیاز تا ۵۰ درصد در بازار کاهش یابد و حالا با انجام این اقدامات شاهد کاهش ۵۰ درصدی نرخ پیاز در بازار هستیم و در حال حاضر هر کیلو پیاز با نرخ ۵ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می‌شود.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a