ایرنا/مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: بر پایه اطلاعات به دست آمده از ایستگاه های سنجش، در سال آبی جاری تا کنون 402 میلیمتر بارش در استان زنجان به ثبت رسیده است.
یوسف رضا پور افزود: در همین مدت میزان بارش ها در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته آبی قریب 52 درصد افزایش داشته که 265 میلیمتر است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان با بیان اینکه با شدت گرفتن بارندگی ها طی سالجاری شاهد افزایش 49.3 درصدی بارش ها نسبت به درازمدت هستیم، خاطرنشان کرد: میزان بارندگی ها در دراز مدت 269.4 میلیمتر ثبت شده است.
رضاپور با اشاره به اینکه بارش های امسال در 51 سال گذشته بی سابقه بوده است، اظهار داشت: این افزایش بارش ها نباید باعث افزایش در مصرف منابع آبی شود، چرا که معلوم نیست در آینده چه وضعیتی خواهیم داشت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با بیان اینکه کارشناسان معتقدند تغییر اقلیم در کشور باعث شده تا امسال و سال های آینده ایران با ترسالی و خشکسالی های شدید مواجه شود، گفت: مدیریت میزان مصرف آب از سوی مردم به ویژه در بخش کشاورزی ضروری است.
رضاپور تاکید کرد: نظر کارشناسان این است که اگر این روند در کشور و استان ادامه یابد با مشکل کاهش شدید آب دهی چاه ها، افزایش بیابان زایی، از بین رفتن باغ ها، روان آب ها، از دست رفتن نفوذپذیری زمین و فرونشست مواجه خواهد شد.
براساس استانداردهای بین المللی اگر کشوری بالای 40 درصد از منابع آبی را مصرف کند، در وضعیت تنش آبی قرار دارد و اگر بیش از 60 درصد استفاده کند وارد بحران آبی شده است.
بیش از 5 هزار کیلومتر رودخانه و مسیل در استان زنجان وجود دارد که از این میزان یکهزار و 400 کیلومتر به رودخانه های اصلی اختصاص دارد.
از مجموع هفت دشت استان پنج دشت در شرایط بحرانی است.
سالانه بیش از 77 سانتی متر سطح تراز آب های زیرزمینی در استان زنجان پایین می آید.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی