ایرنا/مدیر جهاد کشاورزی سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان گفت: 21 رشته قنات از سال گذشته تاکنون با اعتبار 850 میلیون تومان در این شهرستان مرمت و بازسازی شدند.
شیرزاد کمالی اظهار داشت: عملیات مرمت و بهسازی قنوات انجام شده در سراوان شامل کول گذاری، ریزش برداری، سنگ بند سیمان، طوقه چینی، بغل بری و تغییر مسیر و پوشش بتنی مظهر قنات بوده است.
وی ادامه داد: 163 هکتار از زمین های کشاورزی سراوان زیر پوشش این 21 رشته قنات هستند که هزار و 53 بهره بردار از آب این قنات ها برای مزارع کشاورزی خود استفاده می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی سراوان تعداد قنات های این شهرستان را افزون بر 120 رشته قنات عنوان کرد و افزود: سال 96 نیز 32 رشته قنات با اعتبار 21 میلیارد و 864 میلیون ریال در بخش های مرکزی، بم پشت و جالق این شهرستان مرمت و بازسازی شدند.
سیستان و بلوچستان جزو استان های قنات خیز کشور محسوب می شود به گونه ای که رتبه 6 کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد.
وی خاطر نشان کرد: شهرستان سراوان دارای پرآب ترین و طولانی ترین قنات های سیستان و بلوچستان است.
هم اینک هزار و 925 رشته قنات با 2 هزار و 327 کیلومتر طول در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بیشترین آنها در شهرستان های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.
سراوان در 343 کیلومتری زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و جنوب شرق ایران واقع شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c