تسنیم/ سیل اخیر در گلستان که گفته می‌شود با دوره بازگشت 200 ساله رخ داده است، خرابی‌های زیادی به بار آورد. آنطور که مسئولان می‌گویند خسارت سیل در استان حدود چهار هزار و 800 میلیارد تومان برآورد شده که بیشترین خسارت‌ها مربوط به بخش کشاورزی است.
317 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در اثر سیل دچار آب‌گرفتگی و خسارت شد و بنا به گفته رئیس سازمان جهادکشاورزی استان دسترنج کشاورزان در 100 هکتار به طور کامل نابود شد.
اراضی کشاورزی در آق‌قلا، گمیشان، بندرترکمن و بخش‌هایی از کردکوی و گرگان زیر آب رفت و به رغم گذشت حدود 50 روز هنوز این مزارع سر از آب بیرون نیاورده‌اند.
کشاورزان به ویژه در حاشیه رودخانه قره‌سو مشکلات بیشتری دارند، سیلاب از ابتدای سال تاکنون در اراضی آن باقی مانده و امکان تخلیه آن وجود ندارد.
کشاورزان این منطقه نه فقط محصول پاییزه خود را از دست داده‌اند بلکه به دلیل خارج نشدن سیلاب امکان کشت دوم و بهاره را ندارند.
راهی برای تخلیه آب از اراضی کشاورزی حاشیه قره‌سو وجود ندارد
مختار مهاجر، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در این باره گفته است: محصول 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به دلیل غرقابی شدن به طور کامل از بین رفته است. بخشی از این اراضی دو تا سه هفته، بخشی تا 45 روز و برخی تاکنون زیرآب هستند.
ریشه گیاهان در این اراضی به دلیل وجود آب دچار خفگی شده و حاصل زحمت‌های کشاورزان از بین رفته است. سیل فقط در بخش زراعت بیش از یک‌هزار و 142 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد کرده است.
مهاجر درباره وضعیت اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه قره‌سو که مدت‌هاست زیرآب قرار دارد، گفت: ظرفیت انتقال آب این رودخانه 35 مترمکعب برثانیه است و توان عبور دادن این حجم از رواناب‌ها را نداشته و ندارد. می‌دانیم خسارت زیادی به کشاورزان وارد شده اما کاری نمی‌توان انجام داد. اگر بخواهیم دیواره قره‌سو را بشکافیم آب به اراضی کشاورزان دیگر و روستاهای پایین دست وارد می‌شود و مردم بیشتری را گرفتار خواهد کرد. در گرگانرود‌، زهکش‌های شمال گمیشان را داشتیم که رواناب‌های این منطقه از طریق این کانال‌ها به سمت دریا رفت اما این شرایط در حاشیه قره‌سو امکانپذیر نیست.
او درباره جبران بخشی از خسارت‌های وارده به کشاورزان افزود: پرونده‌های زیادی در این باره تشکیل شده و پرداخت خسارت‌ها نیز آغاز شده است. برای کشاورزانی هم که کشت دوم خود را از دست داده‌اند مبلغ غرامت 30 درصد بیشتر در نظر گرفته خواهد شد تا بخشی از مشکلات کشاورزان را رفع کند.
لایروبی رودخانه و کانال‌ها برای خروج آب ادامه دارد
علی نظری، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان نیز درباره وضعیت آب‌ماندگی اراضی کشاورزی در حاشیه رودخانه‌ قره‌سو گفت: در حال حاضر بیش از همه جا در قره‌سو درگیر هستیم. از همان روزهای نخست سیل از انتهای مصب رودخانه شروع به لایروبی کردیم. در مسیر پل‌های قره‌تپه و نیازآباد وجود داشت که مانع آب‌گذری بود، در حال پاک‌سازی این پل‌ها هستیم تا سرعت عبور آب را افزایش دهیم.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی