تسنیم/ دکتر پرویز یزدان پناه ظهر امروز در نشست کمیته راهبردی پویش ملی فشار خون اظهار داشت: این طرح همزمان در سراسر کشور 16 خردادماه وارد مرحله اجرایی می‌شود و البته از 27 اردیبهشت ماه تا 16 خرداد باید مقدمات اجرای طرح از جمله امکانات و نیروی انسانی لازم فراهم شود.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان و متولیان امر باید از هم اکنون به فکر تامین امکانات و زیرساخت‌های لازم باشند، عنوان کرد: امیدوارم با تعامل و همکاری مجموعه متولیان امر در دانشگاه با سایر دستگاه‌های اجرایی این طرح به بهترین نحو ممکن اجرا شود.
یزدان پناه با تاکید بر اینکه در این راستا هیچ قصوری از مسئولان و کارکنان دانشگاه پذیرفتنی نیست، ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده بعد از اتمام طرح، فعالیت‌ها انجام شده توسط واحدهای مختلف ارزیابی می‌شود تا مراکز فعال و ضعیف مشخص و در نهایت تشویق و تذکر داده شود.
وی با اشاره به اینکه جمع بندی و گزارش نهایی و همچنین نتایج این طرح هفتم مهرماه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شناسایی بیماران فشارخونی بدون اطلاع از بیماری خود از جمله اهداف اجرای این طرح است.
یزدان پناه جامعه هدف این طرح را افراد بالای 30 سال عنوان کرد و افزود: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با تشریح اهداف اختصاصی این طرح خاطرنشان کرد: اندازه گیری فشارخون افراد 30 سال و بالاتر به میزان 50 ، شناسائی افراد با احتمال ابتلا به فشارخون بالا، شروع مراقبت فشارخون در افرادی که در اندازه گیری فشارخون بالا داشته‌اند و افزایش نسبی آگاهی افراد 30 سال و بالاتر از عوامل خطر اصلی فشارخون بالا (مصرف نمک، کم تحرکی، چاقی، اختلال چربی، مصرف سیگار و الکل) از جمله این اهداف است.
ابراهیم نعیمی افزود: افزایش نسبی آگاهی بزرگسالان 30 سال و بالاتر جامعه از پیامدهای اصلی فشارخون بالا (سکته های قلبی، سکته های مغزی، مرگ زودرس) و افزایش نسبی آگاهی بزرگسالان 30 سال و بالاتر از میزان طبیعی فشارخون نیز از دیگر اهداف اختصاصی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است.
وی تصریح کرد: مکان‌های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت در شهرها پایگاه‌های سلامت برای ارزیابی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری برای پذیرش ارجاعات، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای ارزیابی و پذیرش ارجاعات، درمانگاه های دولتی و خصوصی برای ارزیابی و پذیرش ارجاعات، مطب‌های پزشکان همکار و داروخانه ها و آزمایشگاه های همکار است.
نعیمی بیان کرد: دیگر مراکز شامل خانه‌های سلامت شهرداری، مدارس، مساجد، اماکن زیارتی، مراکز تجمعی مانند نماز جمعه، فرودگاه، پایانه‌­های مسافری، میادین و نظایر آن، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی و همچنین مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های تحت پوشش سازمان‌ها(شرکت مخابرات، شرکت نفت، بانک ملی ، مراکز نظامی و انتظامی ارتش و سپاه، شهرداری‌ها، شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و ...نیز می‌توانند برنامه غربالگری و مراقبت در شهرها را انجام دهند.
رئیس مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مکان‌های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت در روستاها خانه‌های بهداشت برای ارزیابی، مراکز خدمات جامع سلامت روستایی برای پذیرش ارجاعات، سایر مراکز شامل مدارس، مساجد، اماکن زیارتی، نماز جمعه و نظایر آن است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277