ایرنا/فرماندار کرمان با اشاره به نشر مطالبی در زمینه اقدامات غیرقانونی بمنظور جمع آوری کودکان کار در این شهر گفت: هیچ اقدام غیرقانونی علیه این کودکان انجام نشده است.
علی بابایی روز دوشنبه در نشست ساماندهی کوکان کار و خیابانی افزود: افراد در فضای مجازی بدترین عبارات را در کلیپ و متن منتشر شده در مورد دستگیری کودکان کار منتشر کرده اند.
وی تاکید کرد: هیچ اقدامی بدون هماهنگی، دستورالعمل و خارج از قانون در زمینه دستگیری کودکان کار در کرمان انجام نشده است.
فرماندار کرمان گفت: کودکان کار بعد از جمع آوری در مدت زمان کوتاه و در محلی مناسب در راستای بررسی وضعیت و مدارک اقامتی و همچنین احضار والدین آنها نگهداری می شوند و غذای آنها از طریق بهزیستی تامین می شود.
بابایی با تاکید بر اینکه جمع آوری کودکان کار و متکدیان از خیابان های شهر کرمان درخواست همگانی است افزود: جمع آوری این افراد در کرمان طرح موفقی است.
وی با بیان اینکه بیشتر کودکان جمع آوری شده در این طرح، افاغنه هستند تاکید کرد: طرح جمع آوری کودکان کار طی یک مدت زمان تکرار می شود تا جامعه آماری مشخص در این بخش به دست آید و اگر نارسایی در این زمینه وجود دارد باید رفع شود.
وی با بیان اینکه اهالی شهر کرمان نبود کودکان کار را در خیابان ها حس کرده اند تصریح کرد: برخی افراد در فضای مجازی طی چند روز گذشته اقدام به انتشار مطالب غیر واقعی در زمینه جمع آوری کودکان کار کردند.
فرماندار کرمان وجود کودکان کار و متکدیان را زیبنده شهر ندانست و تاکید کرد: این کودکان همزمان ورود به اردوگاه مورد معاینات پزشکی قرار می گیرند و با شرایط قانونی با آنها رفتار می شود.
وی افزود: در مورد کودکان کار و خیابانی غیراتباع در حوزه بهزیستی بر اساس پروتکل اقدام و هزینه می شود.
بابایی ضمن تقدیر از اداره کل اتباع خارجه استان کرمان در راستای جمع آوری کودکان کار ادامه داد: دفتر اتباع برای افاغنه مجاز نیز برنامه دارد.
وی بیان کرد: متکدیان اتباع غیرمجاز نیز توسط نیروی انتظامی و با روش دیگری مورد برخورد قرار خواهند گرفت.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه بیشتر کودکان کار جمع آوری شده در کرمان را اتباع خارجه تشکیل می دهند تصریح کرد: حضور کودکان کار در سطح شهر موجب ایجاد چهره نامناسب می شود.
پرویز افزون با اشاره به مخدوش شدن چهره شهر به دلیل حضور کودکان کار و متکدیان اظهار داشت: اگر قرار است معضلات اجتماعی را مدیریت کنیم باید از تمام توان موجود در این راستا بهره گرفت.
وی هماهنگی و همراهی دستگاه های اجرای ذیربط را در راستای ساماندهی کودکان کار امری مهم در تحقق اهداف بر شمرد و تصریح کرد: رسانه ها می توانند اینگونه اقدامات را به منظور تنویر افکار عمومی نشر دهند.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان تاکید کرد: اثرات مخرب حضور اتباع بیگانه از نظر فرهنگی و اجتماعی باید پیگیری شود.
وی با بیان اینکه اداره کل امور اتباع بیش از آنچه که باید کمک کند در راستای جمع آوری کودکان کار ایفای نقش کرده است گفت: با همبستگی باید این معضل اجتماعی را مدیریت کرد.
افزون گفت: هرجا قانون اجرا شده امور به درستی پیش رفته و هر جایی که قانون اجرا نشده گرفتار شده ایم.
وی تصریح کرد: اقدامات ما در طرح جمع آوری کودکان کار در کرمان به هیچ عنوان غیرقانونی و غیراخلاقی نبوده است.
وی تاکید کرد: شهرداری، نیروی انتظامی ، فرمانداری، مرکز بهداشت، بهزیستی و سایر نهادها و ارگان ها نیز در راستای جمع آوری و ساماندهی کودکان کار در کرمان اقدامات قابل توجه ای انجام داده اند و هیچ اثری از کودک آزاری در این طرح دیده نمی شود.
وی تاکید کرد: رسانه ها در راستای ساماندهی کودکان کار و تنویر افکار عمومی ورود کنند.
رئیس بهزیستی شهرستان کرمان نیز طرح جمع آوری کودکان کار را در کرمان موفق عنوان و به منظور اجرای بهینه این طرح اعلام آمادگی کرد.
علی اکبر مختاری به انتشار مطالب غیر واقعی در فضای مجازی در راستای جمع آوری کودکان کار طی چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: این اقدام غیر اخلاقی است زیرا هیچ کار غیرقانونی در این بخش انجام نشده است.
وی تصریح کرد: شکایتی به دلیل تشویش اذهان عمومی از فرد یا افراد منتشر کننده مطالب غیر واقعی در فضای عمومی در مورد کودکان کار تنظیم شده است.
رئیس بهزیستی شهرستان کرمان تعداد کودکان کار جمع آوری شده طی چند روز اخیر را به تفکیک در یکشنبه 15 اردیبهشت 44 نفر، دوشنبه 15 نفر، سه شنبه 13 نفر، چهارشنبه 12 نفر و پنجشنبه 19 نفر اعلام کرد.
مدیر پیشگیری از تخلفات شهری شهرداری کرمان نیز گفت: شهرداری در راستای جمع آوری کودکان کار فراتر از وظیفه خود اقدام کرده است.
علی عسکری ادامه داد: بر محترمانه دستگیر شدن کودکان کار و انتقال به مرکز نگهداری تاکید شده است.
وی با بیان اینکه طرح جمع آوری کودکان کار در کرمان تاکنون با این شیوه و جدیت اجرا نشده بود تصریح کرد: اگر سالهای قبل این طرح با جدیت به مرحله اجرا در می آمد اکنون شاهد این تعداد کودک گرفتار در در خیابان ها نبودیم.
مدیر پیشگیری از تخلفات شهری شهرداری کرمان گفت: نبود والدین کودکان کار و نداشتن مدارک لازم برای تحویل گرفتن این کودکان روند نگهداری این افراد در اردوگاه را افزایش می دهد.
وی با اشاره به ساماندهی کودکان کار بعد از جمع اوری تصریح کرد: این افراد در چند مقطع پالایش و منتقل می شوند.
عسکری شرایط نگهداری کودکان کار جمع آوری شده از سطح معابر را با توجه به امکانات موجود خوب ارزیابی کرد و از دستگاه های ذیربط خواست در این راستا شهرداری را یاری دهند.
وی تاکید کرد: باید تکلیف دستگاه های اجرایی مختلف نسبت به رفع این معضل مشخص شود.
مدیر پیشگیری از تخلفات شهری شهرداری کرمان تاکید کرد: ساماندهی کودکان کار باید از طریق دستگاه های اجرایی مختلف تعیین تکلیف شود.
وی با اشاره به اینکه طی چند روز اخیر افزون بر 100 کودک کار در استان کرمان جمع آوری و ساماندهی شده است تاکید کرد: یکی از اقدامات مهم این طرح ساماندهی کودکان کار بعد از جمع آوری است تا از بروز مشکلات و معضلات بعدی اجتماعی جلوگیری شود.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان نیز گفت: 103 نفر در طرح جمع آوری کودکان کار در کرمان دستگیر شده اند گفت: 100 نفر از این تعداد را اتباع خارجه و سه نفر را ایرانیان تشکیل می دهند.
حمید شمس الدینی تصریح کرد: 56 و نیم درصد از اتباع بیگانه دستگیر شده در طرح جمع آوری کودکان کار مجاز بوده اند.
وی ادامه داد: 27 درصد از این تعداد برگ حمایت تحصیلی داشتند و 16 درصد غیرمجاز بودند.
شمس الدینی اظهار داشت: افرادی که دارای برگ حمایت اصلی هستند خواسته شده گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان خود را ارائه کنند و بدون مصوبه کارگروه از کشور طرد می شوند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان گفت: یکی از ضعف هایی که در زمینه جمع آوری کودکان کار وجود دارد قانع نشدن افکار عمومی است و باید در این زمینه تدبیری اندیشیده شود.
وی با بیان اینکه برخی رسانه ها و فضای مجازی فقط در صدد یافتن سوژه هستند تصریح کرد: رسانه ها ضمن تنویر افکار عمومی باید از انتشار اخبار غیر واقعی جلوگیری و در راستای بهبود شرایط محیط زندگی تلاش کنند
تاکید کرد: همچنین در راستای اجرای طرح ها و برنامه های موجود مدیران و کارکنان شجاع برای اجرای قانون نیاز است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00