باشگاه خبرنگاران/رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت لحظه ای وزش باد در زاهدان عصر امروز به ۷۲ کیلومتر بر ساعت رسید.
محمود دیانتی گفت: وزش این باد و گرد و خاک سبب شد تا دید افقی در محدوده فرودگاه بین‌المللی زاهدان به ۳۰۰۰ متر کاهش یابد.
وی با اشاره به اینکه الگوی وزش بادهای ۱۲۰ روزه نیز در شمال استان آغاز شده است، افزود: امروز وزش باد شدید و گردو خاک در این منطقه سبب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای زابل به 1365 میکرو گرم بر متر مکعب معادل 9 برابر حد مجاز برسد.
وی ادامه داد: تا عصر امروز بیشینه سرعت لحظه ای باد در ایستگاه هواشناسی زابل به 83 کیلومتر بر ساعت رسید و سبب خیزش گردوغبار، کاهش شدید دید افقی و افزایش غلظت ذرات معلق در هوای این شهر شد.
دیانتی گفت: شدت باد به حدی بود که دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 1500 متر کاهش داد.
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امروز سرعت وزش باد در زهک، دیگر شهرستان شمالی استان نیز به 58 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی در زهک را به 800 متر کاهش داد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون به صورت موقت از سرعت وزش باد در شمال استان کاسته شده است، گفت: با کاهش سرعت وزش باد و غلظت ذرات معلق در هوا، شرایط کیفی هوا شهرهای شمال استان نیز به محدوده طبیعی خود بازگشته است.
وی در ادامه گفت: براساس خروجی مدل های پیش یابی، انتظار می رود وزش باد شدید و گردوخاک تا پنجشنبه در شمال استان ادامه داشته باشد.
این شرایط سبب کاهش دید افقی در شهرها و برخی محورهای موصلاتی شمال استان نظیر بخش هایی از محورهای زابل - زاهدان، زابل - زهک، زابل - هیرمند، زابل - نیمروز و زابل - نهبندان خواهد شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c