تسنیم/ مهدی زندیه‌وکیلی ظهر امروز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی با اشاره به اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوای اراک اظهار داشت: سهم‌بندی مشخصی از آلاینده‌های موثر بر آلودگی هوا نداریم و در طرح جامع باید سهم‌بندی را از مشاور بخواهیم.
وی افزود: در صورت مشخص شدن سهم آلایندگی و با توجه به کاهش سهم صنعت، امکانات و تسهیلات دولت را می‌توان در بحث حمل و نقل و ترافیک هزینه کرد.
معاون عمرانی استاندار مرکزی تصریح کرد: به طور قطع سهم‌بندی‌ها تغییر کرده و 70 تا 80 درصد آلودگی‌ها منشاهای ترافیکی دارد و محیط زیست به عنوان متولی باید زودتر این موضوع را مشخص کند و یک جمع‌بندی در زمینه سهم‌بندی داشته باشیم.
زندیه‌وکیلی بیان کرد: از مصوباتی که در این راستا باید انجام شود جایگزین کردن اتوبوس‌ها و به صفر رساندن اتوبوس‌های دیزلی، جایگزین کردن 2 هزار تاکسی، کاشت یک‌هزار هکتار فضای سبز، انتقال مشاغل مزاحم شامل مشاغل خودرویی و صنوف، ایجاد تقاطع‌های غیرهم‌سطح و احداث 4 پارکینگ و احداث قطار شهری است.
وی ادامه داد: ایجاد ایستگاه‌های سی ان جی هم از مصوبات کاهش آلودگی هوا بوده که به طور کامل انجام شده است.
معاون عمرانی استاندار مرکزی عنوان کرد: سهم حمل و نقل عمومی را باید درراستای کاهش آلودگی هوا افزایش دهیم که یکی از ملزومات آن حمل و نقل پاک و سالم است.
زندیه‌وکیلی با اشاره به آزمایشات مصوب کارگروه کاهش آلودگی هوا در رابطه با کارگران ایرالکو گفت: علوم پزشکی نباید در این زمینه کوتاهی کند و موظف است طبق مصوبه در شرکت حضور پیدا کند و آزمایشات لازم را انجام دهد و هزینه را اعلام کند.
پروژه احداث مترو در اراک منتفی است
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی هم در این جلسه با اشاره به ضرورت حرکت براساس زمان‌بندی در مسیر کاهش آلودگی هوا گفت: اگر قرار است که از این جلسات نتیجه بگیریم باید برای انجام امور زمان‌بندی تعریف کنیم، صحبت از اینکه ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی وضعیبت نامطلوبی دارند کاری از پیش نمی‌برد.
حمیدرضا نوازنی افزود: عملکرد محیط زیست هم به عنوان متولی در زمینه کاهش آلودگی هوا جای گله‌مندی دارد و باید گفت که نحوه نگارش مصوبات و نوع پیگیری آنها اشکال دارد.
وی تصریح کرد: پروژه احداث مترو در اراک منتفی است، چراکه این شهر امکان اجرای پروژه احداث مترو را ندارد و به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که نباید تنها بر یک نوع از حمل و نقل اصرار داشته باشیم بلکه باید اجازه دهیم تا مشاور با کار کارشناسی به نتیجه برسد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی بیان کرد: اگر بخواهیم به سمت اجرای قطار شهری برویم در واقع با توجه به این وضعیت اعتباری، پروژه‌ای را کلنگ‌زنی می‌‌کنیم که سال‌ها زمین‌گیرمان می‌کند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f