فارس/ روز گذشته تصاویری با ادعای رانش زمین ناشی از گودبرداری غیراصولی در انتخاب خیابان تختی چهارم در گرگان جنب مدرسه فیضیه منتشر که موجی از نگرانی را برای مردم منطقه و خانواده‌هایی که فرزندانشان در این مدرسه تحصیل می‌کردند به وجود آمد.
به دلیل حساسیت موضوع و رسالت خبری رسانه به ویژه خبرگزاری فارس که دغدغه اصلی این خبرگزاری پیگیری مطالبات مردمی است، خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان با پیگیری‌های انجام شده به همراه سرپرست شهرداری منطقه یک شهرداری گرگان و مهندسان ناظر و مجری ذیصلاح پروژه گودبرداری مورد نظر را به محل حادثه رفته تا ضمن پیگیری میدانی، پاسخ مدیران و مسوولان مورد نظر را اخذ کند.
با مراجعه به محل مورد نظر، ضمن بازدید از محل و حضور مدیر مدرسه، هیچگونه ترک و یا شکستی از داخل حیاط مدرسه ناشی از گودبرداری دیده نشد.
براساس اظهارات مهندسان ناظر پروژه و منطقه بیان شده در صورت تاثیر گودبرداری بر دیواره مدرسه و افزایش خطر رانش، باید ترک‌ها از کف زمین آغاز و بر روی دیواره و نقاط دیگر محوطه دیده می‌شد که اینگونه نبود.
مجری و مهندس ناظر پروژه برای رفع دغدغه مدیران مدرسه و خانواده‌های دانش‌آموزان بلافاصله نسبت به نصب داربست و حفاظ به منظور پیگیری از هرگونه حادثه احتمالی و رفع نگرانی اقدام کردند.
سرپرست شهرداری منطقه یک شهرداری گرگان در پیگیری‌ها و پاسخ به سوالات خبرنگار خبرگزاری فارس در محل اظهار کرد: برای شروع عملیات ساختمانی شهرداری گرگان بر اساس ضوابط طرح جامع پروانه ساختمانی صادر می‌کند.
حسن افروشه گفت: یکی از موارد صدور پروانه ساختمانی تائیدیه سازمان نظام مهندسی در حوزه اجرا و نظارت بر عملیات ساختمانی و گودبرداری است که پس از صدور پروانه، مالک تقاضای شروع عملیات ساختمانی را به شهرداری ارائه می‌کند.
وی اضافه کرد: برای شروع عملیات ساختمانی تعهد اجرایی و نظارتی از تمامی ناظران ساختمان و مجری ذیصلاح گرفته می‌شود که یکی از موارد تعهد موضوع گودبرداری اصولی است.
سرپرست شهرداری منطقه یک تصریح کرد: پس از اخذ تعهد دستگاه نظارتی مجوز شروع عملیات ساختمانی را صادر می‌کنیم و از زمان شروع عملیات ساختمانی تا پایان عملیات، تمام مسوولیت فنی بر عهده مجری پروژه، مهندس ناظر، سازمان نظام مهندسی و راه و شهرسازی به عنوان ناظر عالی است.
افروشه افزود: شهرداری گرگان به عنوان متولی مدیریت شهری برای افزایش آسایش و آرامش خاطر شهروندان بلافاصله پس از انتشار خبر در این محل، پس از بازدید میدانی، تذکر لازم به دستگاه اجرایی و نظارتی داده و برای رفع نگرانی در مدرسه فیضیه یک حفاظ با فاصله چند متری در حیاط مدرسه نصب شد.
وی گفت: در بازدید میدانی هیچگونه خطری برای دیوار مدرسه دیده نشده چون از ترانشه و شروع گودبرداری تا دیواره مدرسه یک فاصله پنج متری وجود دارد و هیچ خطری مدرسه را تهدید نمی‌کند.
سرپرست شهرداری منطقه یک گرگان تصریح کرد: این گودبرداری به طور کاملا اصولی انجام شده و در صورت ایجاد خطر گودبرداری برای مدرسه، ترک‌ها باید از کف شروع شود که همانگونه که مشاهده می‌کنید هیچگونه ترکی در کف حیاط مدرسه از سمت گودبرداری انجام شده دیده نمی‌شود.
افروشه در خصوص اعلام خطر گودبرداری برای منیل مقابل مدرسه تاکید کرد: ترک ایجاد شده در سمت منزل مسکونی ناشی از گودبرداری نیست چون فاصله منزل تا محل گودبرداری بسیار زیاد است و اگر قرار باشد خطری ناشی از گودبرداری ایجاد شود برای مدرسه خواهد بود که بازدیدهای میدانی و محاسبات مهندسی نشان می‌دهد این گودبرداری هیچگونه خطری را برای مدرسه ایجاد نخواهد کرد.
گفتنی است، پیگیری خبرنگار خبرگزاری فارس برای اخذ پاسخ از سازمان نظام مهندسی و پیگیری‌های لازم به منظور افزایش ایمنی در محل و اجرای اقدامات ایمنی برای دیواره مدرسه به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی ادامه خواهد داشت.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی