ایرنا/مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان گفت: یک شهروند اهل بانه اشیای تاریخی متعلق به هزاره اول پیش از میلاد را پس از پیگیری های خود و جمع آوری از روستاهای این شهرستان به اداره میراث فرهنگی شهرستان بانه تحویل داد.
سید محسن علوی روز سه شنبه اظهار داشت: این شهروند بانه ای کە نخواست نامش برده شود اقدام بە تحویل و اهدای 9 قلم شی تاریخی به اداره میراث فرهنگی کرد.
وی افزود: این شهروند فرهنگ دوست این تعداد اشیای تاریخی مربوط بە حدود سە هزار سال پیش را کە کشاورزان منطقە در شخم زنی زمین و یا بە صورت اتفاقی بدست آوردە بودند جمع آوری کرده و با حضور در ادارە میراث فرهنگی شهرستان بانە آنها را تحویل داد.
علوی ضمن درخواست مشارکت همگانی در زمینە تحویل اشیای یافت شدە برای حفاظت از این آثار یادآور شد: این اقدام شایستە در راستای حفاظت از آثار تاریخی و باستانی منطقە و روشن شدن زوایای تاریک تاریخ و فرهنگ استان کردستان بسیار حایز اهمیت است.
به گزارش ایرنا، 206 اثر تاریخی و فرهنگی در شهرستان بانه شناسایی شده و بیش از 30 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
در شهرستان بانه 20 تپه تاریخی، 10 قلعه قدیمی و 2 حمام تاریخی خدری و مرزبانان مربوط به دوره پهلوی اول وجود دارد و محله بانه کون و محوطه گره برده از محوطه های تاریخی این شهرستان است.
شهرستان مرزی با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34