ایرنا/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: سرانه مطالعه هر فرد در این استان 14 دقیقه است که باید این رقم با اقدام های فرهنگی افزایش یابد.
حجت الاسلام ناصر خدایاری روز سه شنبه در جلسه ستاد ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب که با حضور دستگاه های فرهنگی آذربایجان غربی برگزار شد، افزود: باید با هدف گذاری مناسب سرانه مطالعه کتاب را در آذربایجان غربی به 25 دقیقه برسانیم.
وی ادامه داد: هدف گذاری در برنامه ها می تواند رسیدن به نقطه اوج را مشخص و مسیر رسیدن به هدف را تسهیل کند.
وی بیان کرد: شناخت وضع موجود، بررسی فرصت ها و شناخت راه کارهای مناسب برای مقابله با تهدیدها امری است که می تواند سرانه مطالعه را در جامعه افزایش دهد.
وی اظهار داشت: شناسایی شهرها و روستاهایی که پتانسیل بالایی برای مطالعه کتاب دارند از دیگر برنامه هایی است که توسعه کتابخوانی را در جامعه به ارمغان می آورد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: مسوولان فرهنگی استان باید با شناسایی نقاطی که امکانات مناسب برای کتابخوانی ندارند، امکان دسترسی آنها را فراهم کنند.
حجت الاسلام خدایاری بیان کرد: افرادی که علاقه مند به مطالعه کتاب هستند ولی توانایی خرید کتاب را ندارند نیز باید حمایت شوند و کتاب های مورد نظر در اختیار آنان قرار داده شود.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره دوستداران کتاب در سال جاری بیان کرد: برگزاری این جشنواره نیازمند شناسایی فرصت های موجود و بهره برداری از این فرصت ها با به کارگیری تمام امکانات است.
سیدهادی طباطبایی سرپرست دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: دهیاران می توانند ظرفیت های موجود در منطقه خود را به مسوولان فرهنگی معرفی کنند تا بر اساس آن ظرفیت ها برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
طبق آمار به ازای هر یکهزار نفر در استان، 24 مترمربع فضای فرهنگی و 25 مترمربع عرصه داریم در حالی که این آمار در آذربایجان شرقی به ترتیب 75 مترمربع فضای فرهنگی و 137 متر عرصه است.
طرح پایتخت کتاب ایران همراه با جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب، تقدیر از مروجان کتابخوانی و راه ‌اندازی باشگاه‌های کتابخوانی در مدارس 15 شهر نامزد پایتخت کتاب ایران به ابتکار اداره کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی کلید خورده است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b