تسنیم/مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: تا اوسط تابستان زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت می‌شود که وقوع این امر دستاورد بزرگی برای شهر زنجان است.
یحیی رحمتی امروز در کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان زنجان اظهار داشت: دغدغه‌ای که در ارتباط با ثبت ملیله زنجان به نام شهرهای دیگر بود، رفع شد و تا ابد، ملیله به عنوان دستاورد فرهنگی و تمدنی شهر زنجان ثبت و گواهی ثبت آن دریافت شد.
وی با بیان اینکه مذاکرات پیرامون موضوع ثبت جهانی زنجان، به عنوان شهر جهانی ملیله صورت گرفته است، افزود: ثبت زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله نیز در مرحله اقدام و اجرا است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان بیان کرد: تا اوسط تابستان زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت می‌شود که وقوع این امر دستاورد بزرگی برای شهر زنجان است.
رحمتی افزود: جهت نهایی کردن ثبت لازم است که مدیریت‌های شهری و مدیریت‌های سیاسی منطقه درگیر موضوع شوند.
وی ضمن تشکر از شهرداری زنجان در نصب المان‌های صنایع دستی در شهر عنوان کرد: کارهای خوبی انجام شده و المان‌های مجموعه صنایع دستی که در سطح شهر نصب بسیار جالب توجه است.
وی به میزان اشتغال صنعت ملیله در زنجان اشاره و عنوان کرد: 232 نفر در 50 کارگاه ملیله در حال کار هستند.
رحمتی با اشاره به اینکه ویژگی خاص ملیله زنجان که ممتاز است به کار گرفتن عیار نقره 99 درصد است که این امر عیار بالا ظرافت سیم تابیده شده را بیشتر می‌کند، افزود: به همین علت، ظرفیت ملیله زنجان بسیار زیاد است و این امر منجر به فروش ملیله‌های شهرهای دیگر تحت عنوان ملیله زنجان شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان زنجان عنوان کرد: هنرمندان زنجانی توانستند کیفیت و اصالت ملیله را حفظ کنند.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd