ایسنا/ رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از آغاز سمپاشی رایگان دام‌ها و جایگاه‌های دام استان خبر داد.
دکتر مجید همتی گفت: امسال برای سمپاشی بدن بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار رأس از دام های سنگین و بین یک تا یک و نیم میلیون راس از دام های سبک برنامه‌ریزی شده است.
وی اضافه کرد: امسال همچنین از مجموع هفت میلیون متر مربع جایگاه های دامی موجود در استان، سمپاشی چهار میلیون متر مربع به صورت رایگان انجام خواهد شد.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: کار سمپاشی رایگان دام ها و جایگاه‌های دام در نواحی مرزی به ویژه در شهرستان های گرمسیری و محروم که عمدتاً کانون حشرات و انگل های دامی هستند، انجام می شود.
همتی با بیان اینکه بقیه دامداران خودشان باید دام‌ها و جایگاه‌های دام خود را سمپاشی کنند، به دامداران استان توصیه کرد: حتماً دام ها و جایگاه‌های دام خود را زیر نظر کارشناسان دامپزشکی و یا دامپزشکان در فصل بهار سمپاشی کنند.
همتی با بیان اینکه سمپاشی دام‌ها و جایگاه های دام معمولاً در نیمه نخست سال انجام می شود، گفت: معمولاً در نیمه دوم سال به دلیل سرمای هوا شرایط برای رشد حشرات و انگل ها مساعد نیست و نیازی به سمپاشی نیست.
وی سپس با اشاره به احتمال بیشتر بودن جمعیت حشرات و انگل‌های دامی در استان، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال بارش های شدیدی را در سطح استان شاهد بودیم، میزان رطوبت هوا بالا است که با گرم شدن تدریجی هوا احتمال بیشتر شدن جمعیت حشرات و انگل های دامی وجود دارد.
وی اضافه کرد: بیشتر شدن جمعیت حشرات و انگل های دامی علاوه بر اینکه آزار و اذیت بیشتر دام ها را در پی خواهد داشت، به دلیل تغذیه این حشرات و انگل ها از بدن دامها می تواند باعث لاغری و حتی تلفات دام‌ها شود.
وی اضافه کرد: بیشتر شدن جمعیت حشرات و انگل‌های دامی از دیگر سو می تواند زمینه‌ انتقال بیماری‌های مشترک بین دام‌ها مثل بیماری لمپی اسکین، زردی، تب سه روزه، سقط های جنین ویروسی و... را بیشتر کند.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به وجود بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و از جمله آنها تب کریمه کنگو که بسیار هم کشنده است، بر ضرورت سمپاشی دام ها وجایگاه های دام از سوی دامداران تاکید کرد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید : 
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام : 
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی