کردپرس/ مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان از مرگ یک متردد مرزی بر اثر انفجار مین در بانه خبر داد.
قطعنامه 598 که در سال 67 امضاء شد به ظاهر پایانی بر جنگ هشت ساله بین ایران و عراق بود اما یادگار تلخش در دل خاک خفته ماند و هنوز پس از 31 سال قربانی می گیرد. خوف قدم نهادن بر روی زمین از ترس انفجار مین در دل مرزنشینان همچنان باقی مانده و و امروز این موجود خموش یک متردد مرزی در شهرستان بانه را به کام مرگ کشاند و یک نفر را هم زخمی کرد .
محمد رضایی در این باره گفت: این متردد مرزی ساعت یک بامداد روز گذشته به همراه چند نفر دیگر در حال عبور از ارتفاعات «سوره کیو» در نزدیکی روستای نیروان بخش ارمرده بانه بودند که 2 نفر از آنان بر اثر انفجار مین زخمی می شوند.
او اضافه کرد: 2 نفر زخمی با همراهان خود به بیمارستان بانه منتقل می شوند که یک نفر از این افراد به علت شدت جراحات وارده فوت می کند و دیگری نیز تحت عمل جراحی قرار گرفته است.
اگرچه سالانه تعداد زیادی از مرزنشینان قربانی این قاتل خفته در دل خاک می شوند و به گفته تعدادی از وکلای دادگستری، الحاق ایران به کنوانسیون «اتاوا» اولین و مهمترین راهکار برای از بین بردن این شی انفجاری در مناطق مرزی است. اما ایران از پیوستن به این کنوانسیون که بر اساس آن ، کشورهای عضو بر منع به کارگیری مین های ضد نفر، انهدام ذخایر مین های ضد نفر، جلوگیری از گسترش، تولید، فروش یا انتقال به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاکید دارند، تاکنون خودداری کرده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34