فارس/مدیر بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: 30 درصد جمعیت استان فشار خون دارند، 24 درصد از فشار خون خود بی‌اطلاع‌اند و از این تعداد 15 درصد دارو می‌گیرند و تنها 22 درصد کنترل شده است.
اردشیر رحیم‌زاده اظهار کرد: مصرف زیاد نمک یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش فشار خون، افزایش بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی است.
مدیر بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه مصرف زیاد نمک تهدید جدی برای سلامتی محسوب می‌شود افزود: مصرف زیاد نمک خطر نارسایی قلبی را 2 برابر می‌کند.
وی یادآورشد: مطالعات نشان داده است مصرف بیش از اندازه نمک یک عامل موثر در آسیب جدی کبدی در بزرگسالان است و عوارضی مانند فشار خون سکته سرطان‌ها گوارشی پوکی استخوان را بدنبال دارد.
به گفته رحیم‌زاده، فشار خون به طور مستقیم سبب مرگ پارگی عروق مغز و سکته مغزی می‌شود یا غیر مستقیم سبب سایر مشکلات و نارسایی‌های قلبی و کلیوی می‌شود.
مدیر بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: فشار خون 70 درصد علل مرگ و میر در کشور به خود اختصاص داده است.
وی تاکید کرد: مصرف کمتر نمک زندگی سالم‌تر طول عمر بیشتری برای مردم به همراه دارد.
رحیم‌زاده یادآور شد: بدن نیاز به نمک دارد یون‌های سدیم به حمل و انتقال آب در بدن کمک می‌کنند نقش کنترل پالس‌های عصبی را به عهده دارد با این وجود مصرف بیش از اندازه نمک بدن را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.
وی افزود: در همین راستا مصرف غذاهای مانند فست‌فودها کنسروها غذاهای شور مانند آجیل شور چیپس ترشی‌ها انواع شوری‌ها خیار شور سوسیس و کالباس حاوی مقادیر زیادی نمک باید کاهش یابد.
رحیم‌زاده با اشاره به اینکه مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی نمک است گفت: باید از گذاشتن نمکدان سر سفره پرهیز کنیم همچنین بانوان خانه‌دار در پخت و پزها و تهیه غذای روزانه باید هنگام اضافه کردن نمک به غذاها دقت کنند.
وی بالا بردن سواد سلامت و خود مراقبتی را در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها مهم ارزیابی کرد و گفت: در همین راستا بزودی بسیج ملی کمپین کنترل فشار خون بمنظور مقابله و پیشگیری از این بیماری از 27 اردیبهشت در سنندج آغاز می‌شود.
مدیر بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: امید است در آینده شاهد راه‌اندازی کمپینی در مورد بیماری تنفسی دیابت در استان باشیم.
وی ادامه داد: بر اساس پیمایش ملی سال 95 نشان داده است شیوع فشار خون در 20 سال اخیر در کشور 3 برابر شده است.
رحیم‌زاده با اشاره به اینکه یک سوم جمعیت بزرگسال کشور فشار خون دارند گفت: 60 درصد آنها از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند و تنها نیمی از بیماران برای کنترل بیماری دارو می‌گیرند و حدود 20 درصد بیماران کنترل می‌شوند.
وی به مطالعات سه سال اخیر در استان کردستان اشاره کرد و افزود: 30 درصد جمعیت استان فشار خون دارند، 24 درصد از فشار خون خود بی‌اطلاع‌اند و از این تعداد 15 درصد دارو می‌گیرند و تنها 22 درصد کنترل شده است.
مدیر بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی کردستان تغذیه مناسب و سالم را ضامن سلامتی دانست و بر تغذیه مناسب و داشتن رژیم غذایی مناسب و متعادل و داشتن تحرک فیزیکی روزانه تاکید کرد.
میزان نیاز استاندارد بدن به نمک در روز پنج گرم است این در حالی است که مصرف روزانه نمک ایرانیان 12 گرم است.
یک سوم جمعیت استان کردستان فشار خون دارند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913

آپديت جديد تو راهه
coming soon آگهی