ایسنا/مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: گزارشی مبنی بر شیوع آنفلوآنزای مرغی نداریم.
محمد باقر حاج‌ کاظمی اظهار کرد: خوشبختانه امسال گزارشی مبنی بر شیوع آنفلوآنزای مرغی در استان زنجان نداشته‌ایم. پارسال نیز یک واحد گاوداری، 1000 قطعه پرنده از جمله مرغ و کبوتر خریداری کرده بود و متاسفانه هر 1000 قطعه به خاطر رعایت نکردن موازین بهداشتی، از جمله نکات قرنطینه‌ای دچار آنفلوآنزای مرغی شده و تلف شدند.
این مسئول با تاکید بر این‌ که همه پرندگان تلف شده در این گاوداری بلافاصله معدوم شدند، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در راستای مقابله با شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی صورت می‌گیرد، بازدید مستمر از مرغداری‌های سطح استان است. علاوه بر این، کشتارگاه‌های طیور نیز به صورت مستمر رصد و پایش می‌شوند.
وی با تاکید بر این‌که داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی در صورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را به دامپزشکی اطلاع می‌دهند، افزود: مرغ‌داری‌های سطح استان به‌صورت دوره‌ای و تصادفی، هر 45 روز یک‌بار مورد پایش و نمونه‌گیری قرار می‌گیرند و این مسئله در خصوص مرغ‌داری‌های پرورش‌دهنده مرغ مادر و تخم‌گذار بسیار حائز اهمیت است.
حاج‌ کاظمی تصریح کرد: علاوه بر این، اداره‌کل دامپزشکی با اداره‌کل محیط‌ زیست در ‌خصوص پایش اطراف تالاب‌ها و سدها همکاری تنگاتنگی دارد؛ چراکه ممکن است آنفلوآنزای مرغی توسط پرندگان مهاجر و غیر‌بومی که احیانا تلف شده است، منتقل شود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان همچنین با تاکید بر این‌که آموزش، اطلاع‌رسانی و همکاری‌های مستمر با خانه‌های بهداشت نقش به‌سزایی در مقابله با شیوع این بیماری در استان زنجان ایفا می‌کند، یادآور شد: علاوه بر ارسال پیامک‌های اطلاع‌رسانی، کارشناسان اداره‌کل دامپزشکی به‌صورت میانگین روزانه حدود 30 روستا را سرکشی کرده و برنامه واکسیناسیون را پیاده می‌کنند.
وی افزود: جدیت در مباحث قرنطینه‌ای و صدور مجوز برای حمل و نقل نیز از دیگر مواردی است که جلوی انتقال احتمالی بیماری از سایر استان‌ها را می‌گیرد؛ در واقع زنجان، یکی از استان‌های پرمصرف در ‌خصوص گوشت بوقلمون به‌شمار می‌رود ولی از آن‌جایی که حمل و نقل این پرنده با اخذ مجوز و تحت نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد، تا‌کنون گزارشی مبنی بر شیوع آنفلوآنزای پرندگان واصل نشده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd