فارس/ امام جمعه اردبیل مشکلات اقتصادی کنونی را حاصل سوءتدبیر مسؤولان دانست و گفت: دولت در خصوص مسائل اقتصادی پاسخگو نیست و اعمال حاکمیت در این مسائل از سوی دولت مشاهده نمی‌شود.
آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به ایستادگی ملت در برابر توطئه‌های دشمنان و تحریم اقتصادی، اظهار کرد: نوسان قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی، همه ریشه و سبب و راهکار علمی دارد. این‌ مساله صرفا ناشی از تحریم نیست، ناشی از سوء تدبیر و ضعف عملکرد دولت‌مردان است.
وی افزود: این ملت در مقاومت و تحمل سختی‌ها و فشار‌ها سنگ تمام گذاشت و دولت را در برابر آمریکا، در موضع قدرت قرار داد و دولت نیز باید تدبیر اقتصادی داشته باشد.
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: کارشناسان زبده و امین اقتصادی در این بحران اقتصادی راهکارهای علمی به دولت و مجلس نشان می‌دهند، اما به جایی نمی‌رسد. دولت محترم نه به آنها توجه دارد و نه اذهان مردم را روشن می‌کند که چرا به آنها بی‌اعتناست و اعمال حاکمیت هم ندارد.
وی عدم بازگشت 30میلیارد دلار از 40 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور را نشان کامل از عدم اعمال حاکمیت دانست و اذعان داشت: وزیر اقتصاد می‌گوید؛ 75 درصد ارز صادراتی به کشور برنگشته است و فقط 10 میلیارد دلار از مجموع 40 میلیارد دلار صادرات ارزی، به کشور بازگشته، اعمال حاکمیت از ضروریات اقتصاد آرمانی است.
وی در ادامه بیان داشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص مساله گرانی کاغذ گفت؛ «دو مسأله در حوزه کاغذ وجود دارد، نخست آنکه عده‌ای ارز 4200 تومانی گرفتند و کاغذ نیاوردند و دوم آنکه عده‌ای کاغذ آوردند ولی مشخص نیست آن را کجا بردند». این سخن معنایش چراغ سبز کامل برای غارت بیت‌المال است. یعنی دولت اعمال حاکمیت و درایت و برنامه‌ریزی کامل و علمی برای حفظ بیت‌المال ندارد.
عاملی ادامه داد: من از دستگاه قضایی می‌خواهم بر اساس اظهارات وزیر ارشاد، سریعا به این جنایت بزرگ رسیدگی و مقصران را چه دولتی و چه غیردولتی به جزای بازدارنده برسانند.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه نتیجه قاطعیت دولت ایران در کاهش سطح تعهدات خود در برجام را کاملا ملموس دانست و گفت: دولت آمریکا به‌طور فاحش در عرصه دیپلماسی و نظامی عقب‌نشینی کرد و با اظهارات کاملا منفعلانه، اعتبار آمریکا را ضایع و بالعکس شأن ملت ما فوق العاده بالا رفت.
وی افزود: بعد از اینکه دولت ایران سطح تعهدات خود در برجام را کاهش داد، ترامپ در عرض دو روز دوبار از ایرانی‌ها خواست تا با او تماس بگیرند و پای مذاکره بیایند و به‌دنبال آن به‌صورت کاملا غیرعادی شماره تلفن خاص خود را نیز به دولت سوئیس داد تا به ایران تحویل دهد تا ایرانی‌ها با او تماس بگیرند و قول داد که مذاکره، عادلانه خواهد بود!
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: این انفعال در عالم دیپلماسی، انفعال جنون‌آمیز است و آنها از مقاومت ملت ما دیوانه شده‌اند. بعد از چند روز که خبری نشد گفت؛ من یقین دارم که ایرانی‌ها به من زنگ خواهند زد. او باز منتظر شد و دید که خبری نشد. رئیس جمهور سوئیس را احضار کرد و از او خواست بین دولت ایران و آمریکا واسطه شود. این حرکت نیز در عالم دیپلماسی، حرکتی بسیار ویرانگر است و اعتبار آمریکا را کلا پایمال می‌کند.
وی ادامه داد: او باید بداند که ایران اهل مذاکره است و اگر اهل مذاکره نبود، پای برجام نمی‌رفت. اما مذاکره ایران دو شرط دارد؛ اول، برداشتن تمام تحریم‌ها و دوم، بازگشت به برجام و آمریکا غیر از این چاره‌ای ندارد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: آنها وقتی از اثر تحریم مأیوس شدند هفته گذشته با راه‌اندازی عملیات روانی ادعای راهی کردن ناوهای جنگی، هواپیماهای جنگی و تجهیرات جنگی بسیار پیشرفته به خلیج فارس را داشتند که بسیاری از نخبگان خیال کردند جنگ حتمی است.
خطیب جمعه اردبیل اظهار داشت: آخرین ضربه‌ای که آمریکا در خصوص ایران خورد؛ هشدار قانون‌گذاران آمریکایی در کنگره به دولت ترامپ درباره تحریف واقعیت‌های مربوط به ایران بود. آنها نسبت به تحریف واقعیت‌ها و سیاسی‌سازی اطلاعات درباره ایران و استفاده گزینشی از اطلاعات مربوط به ایران و بزرگ‌نمایی تهدید ایران، هشدار دادند و از احتمال درگیری با ایران، اظهار نگرانی کردند.
وی ادامه داد: قانون‌گذاران گفتند؛ اگر ایران تهدید داشته باشد، ناشی از تحریک خود دولت آمریکاست و تمام خصومت‌ها با ایران به خاطر اشتباه رئیس جمهور آمریکا در خروج از یک توافق دیپلماتیک ایجاد شده است.
عاملی اظهار داشت: یک ضربه بزرگ ایران به آمریکا این هفته این بود که در اثر فشار افکار عمومی و مراکز تصمیم‌گیری آمریکا به جنگ‌طلبی دولت آمریکا، ترامپ مجبور شد بگوید که مشاورانش به او خیانت کرده و خودسرانه شعار جنگ داده‌اند و اینکه ترامپ اصلا راضی به درگیری با ایران نیست و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است. فشار به دولت آمریکا در خصوص ایران آن قدر زیاد شده که جنگ طلبی مثل پمپئو، دست به دامان مقامات اروپایی شده و از آنها خواسته به کاهش تنش با ایران کمک کنند.
وی افزود: عجیب‌تر اینکه نامزدهای حزب دموکرات آمریکا برای ریاست جمهوری سال 2020 در برنامه‌های تبلیغاتی خود به مردم آمریکا می‌گویند اگر به ما رأی بدهید ما به توافق هسته‌ای برجام، برخواهیم گشت. این نشان می‌دهد که ترامپ در میان مردم خود آمریکا، منزوی شده است. او می‌خواست ما را منزوی کند، اما خودش منزوی شد. ایران در چهل سال گذشته در هر دوره بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اثر گذاشته، اما تاثیرگذاری در این دوره خیلی زودتر آشکار شد!
وی افزود: اینکه ایران با وجود محاصره و فشار شدید و تهدید همه جانبه کاری کرد که ترامپ التماس کند، یک درس بزرگ از ملت ایران به ملت‌های جهان است. این روزها کل دنیا ایران را تحسین می‌کنند از این جهت که ایران در اثر مقاومت در برابر بزرگترین، عظیم‌ترین، وحشتناک‌ترین و خطرناک‌ترین تحریم تاریخ زندگی بشر، آمریکا را به التماس وا داشت.
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: حالا ترامپ خوب فهمیده که ایران مثل کشورهای عرب خلیج فارس نیست و حکومت جاهل سعودی هم خوب فهمید که کرامت، عزت و سربلندی چیزی نیست که فقط با پول به دست آید.
عاملی ادامه داد: این عزت، قطعا و قطعا نتیجه درایت رهبری است که ذره ای در برابر آمریکا کوتاه نیامد و الا عده ای که آمریکا را صاحب شاه کلید می دانند، کشور را فروخته و ملت را ذلیل کرده بودند.
امام جمعه اردبیل اذعان داشت: دولت مردان ما همه یقین داشته باشند که اروپا و آمریکا به شدت به حفظ برجام احتیاج دارند. هیچ واهمه نکنند و از موضع قدرت، بیشتر از آنچه اعلام شد تعهدات خود را به برجام کمتر کنند. قطعا آنها به دنبال ما خواهند آمد و از حالا هم با دادن شماره تلفن آمده اند.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: اینکه همه توجه کنند که بعد از آشکار شدن آثار ناکامی تحریم و تهدید و فشل شدن برنامه فشار حداکثری، آمریکا صد‌درصد این شرائط را ادامه نخواهد داد. این شرائط قابلیت دوام ندارد؛ نه برای آمریکا و نه برای جامعه جهانی. به همین جهت ما در آینده شاهد تحولاتی در روابط آمریکا و اروپا و ایران خواهیم بود. بنابراین آنها که دلار و طلا ذخیره کرده اند، حواسشان جمع باشد!


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253