آخرین خبر/عملیات تعمیر، تجهیز و راه اندازی اولین خانه برک ایران در شهر مود از توابع شهرستان سربیشه آغاز شد و این امر راهی برای ثبت ملی و جهانی این هنر است.
هاشم اتفاقی، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، رصنایع دستی و گردشگری سربیشه گفت: راه اندازی اولین خانه برک با هدف معرفی هرچه بیشتر هنرصنعت فاخر برک بافی که دارای پیشینه زیادی در خراسان جنوبی و خصوصاً شهر مود است، دنبال شد.
وی افزود: توسعه و ترویج این هنر ارزشمند بیش از یک سال است که در دستور کار این نمایندگی قرار گرفته و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و حمایت مدیر کل میراث فرهنگی استان و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی به زودی شاهد راه اندازی و افتتاح این پروژه ارزشمند خواهیم بود.
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، رصنایع دستی و گردشگری سربیشه بیان کرد: هنر صنعت برک بافی بالغ بر سه سال است که در شهر مود احیا شده و در طول این مدت معدود صنعتگران پیشکسوت این رشته به تولید برک مشغول بوده‌اند اما در نظر داریم با توسعه و ترویج این هنرصنعت در سطح شهر و بخش مود گامی بلند را به سوی ثبت ملی و جهانی این هنر برداریم و در این راستا به کمک جوامع محلی نیازمندیم.
اتفاقی ادامه داد: عملیات مرمت، تعمیر و تجهیز ساختمان که قرار است به عنوان اولین خانه برک در شهر مود مورد بهره برداری قرار گیرد، از چند روز پیش آغاز شده و قرار است که این مجموعه همزمان با روز جهانی صنایع دستی که مصادف با 20 خرداد ماه است، افتتاح شود.
وی یادآور شد: در خانه برک فرآیند کامل صنعت برک بافی از مرحله فرآوری کرک تا تبدیل آن به پارچه و البسه به نمایش گذاشته و دوره‌های آموزشی برای علاقه مندان نیز در این محل برگزار خواهد شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7