تسنیم/ استاد حوزه و دانشگاه گفت: گاهی انسان صحنه‌هایی از بدحجابی و روابط نادرست و مشکلات اقتصادی را مشاهده می کند و ناراحت می شود، اگر سستی در ارزش‌های دینی صورت بگیرد به مرور ارزش‌ها از بین رفته و دین آسیب می‌بیند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناصر رفیعی در مراسم احیای شب بیست و یکم رمضان که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار داشت: انسان باید از فرصت سوزی و تنبلی و کسالت پرهیز کند و همه افرادی که به صحرای محشر می‌آیند می‌گویند که‌ای کاش کوتاهی نمی‌کردیم.

وی با اشاره به حدیثی از امیر مؤمنین(ع)افزود: کلید همه بدبختی‌ها، سستی و تنبلی و از دست دادن فرصت‌ها است،برخی افراد درزمینهٔ نماز تنبلی می‌کنند مگر 17 رکعت نماز چقدر زمان می‌برد که برای خواندن آن تنبلی کرده و بازی می‌کنند، افرادی که درزمینهٔ نماز تنبل هستند هنگامی‌که ماشینشان کوچک‌ترین صدا را می دهد حساس شده و ماشین خود را به تعمیرگاه می برند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تنبلی دینی یکی از ارکان تنبلی ها است،بیان کرد: تنبلی دیگر تنبلی اخلاقی است که بداخلاقی شخص خانواده را از پای درآوده است، نباید گفته شود که نمی شود آن را حل کرد و بلکه نیازمند اراده قوی است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی بیان کرد:تنبلی اجتماعی یکی دیگر از ارکان تنبلی ها است، برخی در زمینه باربرداشتن از دوش دیگران تنبل هستند و به محرومین و نیازمندان کمکی نمی کنند.

رفیعی عنوان کرد: کشورمان دارای مشکلات و بیکاری است و جذب نیرو کم است ولی خیلی‌ها برای انجام کار تنبلی می‌کنند، بخشی از فقر در جامعه به دلیل سستی و تنبلی در کار است و برخی افراد ساعت ها شب نشینی کرده و برای کار بیرون نمی آیند و در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور دارند.

وی با بیان اینکه تنبلی علمی یکی دیگر از مقوله های تنبلی است و کسی که در زمینه فراگیری علوم و خواندن کتاب تنبلی می کند،ادامه داد: گاهی انسان صحنه‌هایی از بدحجابی و روابط نادرست و مشکلات اقتصادی را مشاهده می کند و ناراحت می شود، اگر سستی در ارزش های دینی صورت بگیرد به مرور ارزش ها از بین رفته و دین آسیب می بیند.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد:مرحوم آیت الله حجت از عالمانی بود که اهل بیت(ع) را زیارت کرد و از دنیا رفت، شخصی به ایشان گفت که چرا شما غیبت نمی کنید و ایشان فرمود چرا از آب لجن نمی خوری، غیبت هم همین گونه است و خوردن از آب لجن است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت: اگر کسی چشم بصیرت داشته باشد این موضوع را می فهمد که خوردن مال یتیم آتش است، انسان متکبر روز قیامت خوار و ذلیل محشورمی شود.

رفیعی گفت: یک روز مسئول بهشت زهرا(س) به من گفت که آمار دفن جوانان در بهشت زهرا اگر بیشتر از پیرمران نباشد کمتر هم نیست و امروز نمی توان گفت که این موعظه ها برای پیرمردان است.

وی ادامه داد: شخصی خدمت پیامبر(ص) آمد وگفت که از مرگ می ترسم و رسول خدا فرمود برای آن دنیا چیزی فرستادی و شخص گفت خیر و پیامبر(ص) گفت علت ترس تو همین است، انسانی که به دروغ و حسادت عادت می کند دیگر نمی تواندآن را ترک کند.

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: اگر انسان چیزی را دوست داشته باشد برای رسیدن به آن تلاش می کند و هرکسی که گناه می کند دردوستی با خدا صادق نیست، امام معصوم فرمود کسی که می گوید خدا را دوست دارد و گناه کند هماند کسی است که بگوید مادرش را دوست دارد ولی وی را مورد اذیت قرار دهد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با بیان اینکه باید مراقب باشیم که سستی در عبادت برای ما عادت نشود،خاطرنشان کرد:کسی که خدا رادوست داشته باشد صبح به راحتی نماز می خواند و به راحتی از اموال خود برای کمک به محرومین می گذرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قم را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday
آخرین خبر قم در سروش :
http://sapp.ir/qomakhbar
آخرین خبر قم در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155648000C6825f69b99