آخرین خبر/ یادداشت ایرج نیازآدری روزنامه نگار و فعال فرهنگی و اجتماعی را در رابطه با پاکسازی فضای مجازی و فیک زدایی میخوانید ؛
۱-نقد، انتقاد، اظهارنظر، پرسشگری، مطالبه گری هم در آموزه های دینی (امربه معروف و نهی از منکر)توصیه شده وهم شرایط آن در قانون اساسی به عنوان حقوق ملت تاکیدو فراهم است .
۲-درمقابل نقد و انتقادمنصفانه اما تخریب ،دروغ ، تهمت، شایعه پراکنی و ترور شخصیت امری ناپسند و غیر اخلاقی محسوب می شود که از طریق محیط های مجازی در حال فزونی یافتن در جامعه است.
۳- متاسفانه فنآوری های موبایل پایه امکان ناشناس بودن هویت صاحبان کانال های مجازی را فراهم می کند وشوربختانه دراین بستر افراد بی تقوا و بیمار مرزهای اخلاق و انصاف را زیرپا می گذارند وبا انتشار مطالب خلاف واقع به ترور شخصیت مخالفان و رقبا می پردازند.‌
۴- امسال که سال انتخابات مجلس شورای اسلامی است تشویش اذهان عمومی و حجم مطالب توهین آمیز در محیط فیک سیاسی درحال گسترش می باشد و بدتر آنکه خیلی ها بدون توجه به نیات ناپسند فیک ها مطالب شان را در محیط های رسمی بازنشرمی دهند.
۵- توصیه این قلم به عموم مردم بخصوص فعالان رسانه ای وانتخاباتی لفت دادن از گروه های بی شناسنامه و تقلبی با طرح آزادانه نظرات و دیدگاه ها در شبکه های رسمی می باشد وانتظار دارم تلاش کنیم برای صیانت از اخلاق درپویش فیک زدایی پیشتازباشیم.
۶- از مدیران گروه های تلگرامی هم می خواهم کاربران فیک را پالایش نمایند ومحیط گروه خویش را از وجود افراد ناشناس وجین کنند واجازه ندهند مطالب کانال های فیک در گروه های رسمی بازنشر گردد چراکه مسوولیت شرعی، قانونی و اخلاقی مطالب فیک متوجه ادمین گروه ها است.
۷- اینکه افرادی خودسر بنام انقلاب وارزش ها یا با هدف طرفداری از یک کاندیدا ناجوانمردانه مشغول ترور شخصیت ، جوسازی و شایعه پراکنی علیه رقبای انتخاباتی شوند، بدون آنکه فرصت دفاع وپاسخی فراهم شود از آسیب ها وعارضه های جامعه می باشد. دراین شرایط آیا مسوولیتی متوجه نخبگان جامعه و فعالان فرهنگی و اجتماعی برای سالم سازی محیط مجازی وجلوگیری از ناهنجاری در اطلاع رسانی نیست!
۸-کانال های بدون شناسنامه وفیک را باید مخالف شفافیت و آزادی بیان بدانیم که مانع گفت و گو وطرح سالم اندیشه و اخبارمی باشند. لذا بیایم در پویش فیک زدایی درشبکه های اجتماعی و محیط های مجازی پیشگام وپیشتاز باشیم.
۹-عضو شدن در کانال های فیک یا تقلبی مشروعیت دادن به قاچاق و لمپنیزم رسانه ای می باشد . لذا اخلاق اسلامی ایجاب می کند از چنین محیط های گناه آلودی دورشویم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today
آخرین خبر مازندران در سروش :
http://sapp.ir/Mazandaran.Online
آخرین خبر مازندران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157483008Caead0dc3a9