ایسنا/ از بیش از یک سال گذشته، درست کنار سه اثر تاریخی بقعه امامزاده جعفر (ع) و بقعه چهل دختران و چند قدم آن‌طرف‌تر کاروانسرای شاه عباسی شهر دامغان، هیأت امنای امامزاده جعفر (ع) عملیات احداث بنایی جدید را در دستور کار دارند که هیچ مجوز و استعلامی از سازمان میراث فرهنگی نگرفته است.
هادی احمدی - مدیر دفتر محوطه‌ها و بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی - در گفت‌وگو با ایسنا توضیح می‌دهد: هیأت امنای امامزاده بدون اجازه و هماهنگی با میراث فرهنگی، سال گذشته اقدام به گودبرداری کردند، بعد از اعتراض میراث‌فرهنگی، طرح را توسط اوقاف و هیأت امنا به میراث‌فرهنگی ارائه کردند، اما آن رد شد.
او با بیان این‌که در یکی دو ماه گذشته میراث‌فرهنگی در مقابل طرح ارائه شده به دلیل نداشتن ضوابط میراثی مقاومت کرده است، ادامه می‌دهد: سرانجام هیأت امنا بدون موافقت میراث فرهنگی و با وجود شکایت ما از رئیس هیأت امنا و شهردار دامغان، طرح ساخت آشپزخانه را به جلو می‌برند، حتی دادستان نیز با وجود این شکایت‌ها هنوز دستور توقف کار را نداده است.
وی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه برای این پرونده در چند روز گذشته و توافق برای توقف کار تا زمان ارائه طرح اصلی، ادامه می‌دهد: پروژه را فقط برای ۲۴ ساعت متوقف کردند، در صورتی که از آن‌ها درخواست اصلاح طرح را داشتیم، اما مدتی بعد از آن، به صورت مستقیم و بدون اجازه از میراث‌فرهنگی شروع به ادامه‌ی کار کردند. براساس طرحی که تهیه کرده‌اند قرار است یک ساختمان بلند مرتبه و بزرگ که عرصه‌ی این سه اثر تاریخی را مخدوش می‌کند، احداث کنند.
او با تاکید بر موقعیت قرارگیری این سه اثر تاریخی «امامزاده جعفر»، «بقعه چهل‌دختران» و در فاصله‌ی کمتری، «کاروانسرای شاه عباسی» در کنار یکدیگر، ادامه می‌دهد: متأسفانه هیأت امنا این امامزاده و اوقاف شهرستان نسبت به قانون بی توجهی می‌کنند.
احمدی با تاکید شکایت میراث فرهنگی از رئیس هیأت امنای امامزاده و انجام مکاتبات متعدد با استان و نامه‌های مختلفی که به مقامات مختلف استانی و کشوری ارسال شده است، حتی معاون استانداری نیز دستور توقف داده است و حدود دو ماه قبل نیز به دادستانی شکایت شده است، اما هنوز دستور توقفی برای کار اعلام نشده است.
او نتایج جلسات برگزار شده برای رسیدگی به این ساخت و ساز را این طور توضیح می‌دهد: «بر اساس دستور استانداری در یکم اسفند سال گذشته؛ باید "ضوابط میراث فرهنگی رعایت شود و ادامه عملیات ساختمانی منوط به رفع مشکلات فنی و اداری است و اگر احداث بنای جدید به بنای اصلی آسیب می‌زند، به‌طور جدی پیگیری شود."
از سوی دیگر نتیجه جلسه فرمانداری با حضور احمدی - مدیرکل حفظ و احیای بناها میراث فرهنگی – در دوم خرداد امسال "توقف عملیات ساختمانی و اعلام رسانه‌ای آن از سوی مدیرکل محترم میراث فرهنگی استان" بوده است.
از سوی دیگر شهرداری دامغان اعلام کرده است: "تخلف ساخت و ساز خارج از پروانه محرز است و ضمن اخطار، پروژه تعطیل شده است."
با این وجود این سوال مطرح می‌شود که "چرا هیئت امنا بر ادامه ساخت و ساز غیرمجاز و غیرقانونی و عمل خلاف دستورات فوق اصرار دارد؟ پیامدهای بی‌توجهی به به قوانین و ضوابط چیست؟همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c