تسنیم/ مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اعلام برنامه‌های هفته محیط زیست در استان گفت: از آنجایی که ذینفعان عرصه‌های زیست محیطی بسیار متنوع است نحوه مدیریت و بهره‌برداری از آنها بسیار حائز اهمیت است.
حسن اکبری در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: 15 لغایت 21 خردادماه به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده که شعار امسال "کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی و زمین سبز" است و با اجرای برنامه‌های متنوعی در سطح استان همراه خواهد بود.
وی افزود: بازدید خبرنگاران از یکی از مناطق تحت مدیریت استان و برگزاری نشست خبری، بازدید رایگان از گنجینه تنوع زیستی استان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات محیطی زیستی ویژه گروه‌های مختلف در سطح استان، برگزاری نمایشگاه عکس، حضور در برنامه‌های زنده صدا و سیمای محلی استان، دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بیرجند، بازدید از مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان از جمله برنامه‌هایی خواهد بود که در این هفته به آن پرداخته خواهد شد.
مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به اهمیت توجه به طبیعت و توجه به حیات جانوری و گیاهی گفت: مهمترین عامل حفظ عرصه‌های طبیعی درک اهمیت حفظ آن عرصه از سوی بهره‌برداران و ذینفعان آن است.
وی افزود: از جمله این عرصه‌ها که حفظ آن از اهمیت بالایی برخوردار است عرصه‌های حساس و شکننده‌ای همچون تالاب‌ها هستند که نحوه مدیریت و بهره‌برداری از آنها بسیار حائز اهمیت است.
اکبری با اشاره به اینکه از آنجایی که ذینفعان و ذی مدخلان عرصه‌های تالابی بسیار متنوع است و گروه‌های متعددی از قبیل جوامع محلی، گردشگران، دستگاه‌های دولتی را شامل می‌شود گفت: ایجاد هماهنگی بین این گروه‌ها در نوع بهره‌برداری و مدیریت از عرصه زیست محیطی بسیار مهم و اصولی است.
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: در صورت عدم هماهنگی ضمن انجام موازی کاری و هدررفت سرمایه و اعتبارات ملی و استانی برخی فعالیت‌ها منجر به تخریب عرصه زیست محیطی می‌شود.
وی با اشاره به حساس بودن تالاب‌ها بیان کرد: در صورت ایجاد آسیب و خسارت ممکن است تالاب به کانون گرد و غبار تبدیل شود.
اکبری یادآور شد: در این راستا اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی برابر پیگیری‌های به عمل آمده در حوزه ملی و استانی با جذب اعتبار در سال 1397 و پیگیری برای تداوم برنامه در سال‌های آتی اقدام کرده است و انجام و اجرای برنامه سیپا با هدف ایجاد مشارکت بین تمام ذینفعان، ذی مدخلان و بهره‌برداران از تالاب کجی نمکزار نهبندان بوده است.
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه به عنوان زیباترین پدیده زیست محیطی استان می‌توان به تالاب فصلی کجی نمکزار نهبندان اشاره کرد گفت: در فصل زمستان همچون نگینی در دل کویر پذیرای دسته‌های بزرگی از پرندگان زیبای مهاجر آبزی و کنارآبزی است.
وی افزود: این عرصه تالابی با وسعت تقریبی 7 هزار هکتار به عنوان مأمنی برای حضور پرندگانی از قبیل فلامینگو، اردک سرسبز، خوتکا، حواصیل و اگرت است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7