ایسنا/ رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به نرخ شش تا هفت سانتیمتری فرونشست در دشت‌های استان البرز هشدار داد که در صورت ادامه روند موجود چشم‌انداز نامطلوبی پیش روی دشت‌های البرز وجود خواهد داشت.
دکتر فریبرز قریب با بیان این‌که پهنه فرونشست در استان البرز نسبت به گذشته افزایش یافته، گفت: استان البرز به عنوان یکی از استان‌های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست در کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: به دلیل شرایط خاص استان از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده است.
رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی با اشاره به این‌که نتایج بیانگر گسترش پهنه فرونشست نسبت به مطالعات قبلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال 1384 است، تصریح کرد: تقریباً تمامی دشت‌های هشتگرد، نظرآباد و کرج با نرخ سالانه حدود شش تا هفت سانتیمتر در سال متاثر از این پدیده هستند.
قریب خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات و گزارش‌های موجود در مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در صورت تداوم خشکسالی‌ها در منطقه و فشار بیش از حد توان بر منابع و انسداد جریان‌های بالادستی آب و عدم توجه به هشدارها، چشم‌انداز نامطلوبی در پیش‌روی دشت‌های استان البرز به وجود خواهد آمد.
شایان ذکر است، یافته‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص به صورت مستند موجود و قابل دسترس است و پیش از این در جلسات متعدد استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان البرز نیز ارائه شده است.
پیش‌تر اداره کل راه و شهرسازی استان البرز فرونشست 20 تا 30 سانتیمتری زمین در استان البرز را رد و میزان فرونشست را دو تا سه سانتیمتر عنوان کرده بود این ادعا در حالی‌ست که تنها متولی اعلام وضعیت فرونشست سازمان زمین‌شناسی است.
علاوه بر این گزارش‌هایی از نشست 21 سانتیمتری زمین در برخی مناطق البرز وجود دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghQEyylArDddOA
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday
آخرین خبر البرز در سروش :
http://sapp.ir/Alborz.online
آخرین خبر البرز در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162463744C6827f642af