ایرنا/مدیرکل گمرکات کردستان از ارتقای جایگاه سازمانی گمرکات استان به حوزه نظارت خبر داد و گفت: ستاد نظارت گمرکات استان از دو اداره کل سنندج و باشماق و گمرک سیرانبند بانه با ساختار مدیریتی تشکیل شده است.
بختیار رحمانی پور روز دوشنبه اظهار داشت: با ابلاغ معاونت توسعه مدیریت ومنابع گمرک جمهوری اسلامی ایران، اداره کل گمرکات کردستان به حوزه نظارت گمرکات استان ارتقا یافت.
وی افزود: در حال حاضر ۱۱ حوزه نظارت گمرکات در کشور به ارائه خدمات از جمله نظارت بر عملکرد تمامی گمرکات حوزه خود و ارائه خدمات به فعالان بخش اقتصادی مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل گمرکات کردستان با ارائه گزارشی از میزان فعالیت گمرکات استان طی دو ماهه فروردین و اردیبهشت سال جاری اضافه کرد: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۴۰۷ هزار تُن کالا به ارزش ۲۲۹ میلیون دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که در مقایسه با صادرات ۳۷۳ هزار تُنی کالا به ارزش ۱۹۸ میلیون دلاری مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۶ درصدی ارزش دلاری و ۹ درصدی وزنی را شاهد بوده‌ایم.
رحمانی پور یادآور شد: با این میزان رشد، پیش بینی می‌شود ارزش صادرات گمرکات استان در پایان سال جاری به رقمی حدود یک میلیارد دلار برسد.
وی با اشاره به اینکه بیشترین صادرات کالاهای گمرکات استان از گمرک باشماق انجام می‌گیرد، گفت: در فروردین و اردیبهشت امسال این گمرک مرزی رتبه ۱۶ وزنی و ۱۶ ارزشی و گمرک سنندج و سیرانبند بانه رتبه ۳۵ وزنی و ۳۳ ارزشی صادرات را بین ۱۰۵ گمرک کشور کسب کردند.
مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.
گمرکات استان کردستان با شعبه‌های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می‌کند.
گمرک سیرانبند و باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34