باشگاه خبرنگاران/رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: در اواسط اردیبهشت از چهار بُهله جغد طلایی در شهرستان کنگان تصویر برداری شد که این مشاهده احتمالا اولین مشاهده مستند زاد آوری این گونه در کشور است.
خسرو درویشی گفت: علی کسروی از علاقه‌مندان پرنده شناسی زادآوری چهار بهله جغد طلایی را در شهرستان کنگان، مشاهده و ثبت کرده است.
وی افزود: این جغدها شامل یک جغد طلایی بالغ و سه جغد نابالغ بوده است که در کمیته ثبت پرندگان ایران نیز تأیید و ثبت شده است.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر ادامه داد: جغد طلایی با نام علمی Strix butleri شب زی‌ترین گونه جغد در ایران است که به علت توانایی استتار فوق العاده و مخفی کاری زیاد، اطلاعات کمی از آن چه در ایران و چه در سطح بین المللی وجود دارد.
درویشی بیان کرد: این گونه پیش از این هم در استان بوشهر و در شهرستان جم به صورت بالغ مشاهده شده بود.
او گفت: این پرنده شکاف‌ها و غار‌های مناطق کوهستانی صخره‌ای را برای لانه گزینی و جوجه آوری انتخاب می‌کند و بر اساس اطلاعات موجود جغد طلایی از جوندگان، گکوهاو عقرب‌ها تغذیه می‌کند.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر تاکید کرد: دیده شدن سه فرد جغد طلایی نابالغ، نشان از موفقیت زادآوری، امنیت زیستگاه و وفور منابع غذایی در دسترس دارد و به نظر می‌رسد با وجود شرایط مناسب جغرافیایی استان و همچنین وفور گونه‌های مورد تغذیه، استان بوشهر زیستگاه مناسبی برای این گونه است.
درویشی با قدردانی از همه افراد و انجمن‌های زیست محیطی از جمله دوستداران مطالعات پرنده شناسی و پرنده نگری در همکاری در شناسایی تنوع زیستی غنی استان، استمرار این همکاری و همفکری به منظور حفاظت مؤثر از این گونه‌های مهم را ضروری دانست.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22