فارس/ جمعیت معلول تحت پوشش بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد 11 هزار و 349 نفر است که ازدواج‌های فامیلی و مسائل ژنتیکی دو عامل مهم بالا بودن جمعیت معلول این استان در سال‌های گذشته است.
اما طی سال‌های اخیر با شناسایی علت عمده معلولیت‌‌ها سعی در کنترل آن شده به طوری که با اجرای طرح‌های غربالگری شنوایی، بینایی، آگاهی‌سازی و انجام آزمایشات، معلولیت در این حوزه‌‌ها کاهش یافته است.
از سوی دیگر، سه سالی است که از اجباری شدن آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج می‌گذرد، سال اول دو هزار زوج، سال دوم اجرای این طرح 6 هزار زوج و سال گذشته که سال سوم اجرای این طرح بود بیش از 7 هزار نفر قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک شدند.
اما به غیر از این اقدامات، بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته 4 هزار نفر بین سنین 15 تا 25 سال غربالگری ژنتیکی شدند، 14 هزار و 912 نوزاد غربالگری شنوایی و 4 هزار و 100 نفر غربالگری بینایی شدند.
حال با برشمردن اقدامات صورت گرفته توسط بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد و ادامه طرح غربالگری ژنتیکی که به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شده معلولیت‌ها در اثر عوامل ژنتیک کاهش یافته است.
اما این سوال پیش می‌آید که بیشترین علل معلولیت‌ها در کهگیلویه و بویراحمد چیست؟آیت‌ افشارمهر مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال گفت: امروزه یکی از علل افزایش معلولیت‌ها حوادث و سوانح رانندگی است که متاسفانه آمار معلولیت‌ها را افزایش داده است.
براساس آمار منتشر شده سال گذشته بیش از 4 هزار نفر در سوانح و حوادث رانندگی مصدوم شدند که بالا بودن تصادفات رانندگی منجر به افزایش جمعیت معلول شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277