فارس/سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اشاره به فعالیت 640 کارگاه مس و چاقو در زنجان گفت: نوسانات قیمت ارز موجب کاهش تولید‌ شده است.
الناز خدایی‌فرد اظهار کرد: نوسانات قیمت ارز و اتفاقاتی که در نهایت در آن بازار رخ داد موجب بروز مشکلاتی برای هنرمندان صنایع دستی شد.
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه به علت افزایش قیمت ارز تولیدکنندگان صنایع دستی در تأمین مواد اولیه خود دچار مشکل شده‌اند، افزود: این مشکلات در حوزه ملیله، مس و چاقو محسوس است.
وی با اشاره به اینکه طی هفته‌های گذشته با تثبیت قیمت، بازار نیز کنترل شده و حالت سکون به خود گرفته است، تصریح کرد: البته میراث فرهنگی نیز در راستای حل مشکلات هنرمندان تأمین مواد اولیه را برای آنها تسهیل کرده و راهکارهایی برای آن در نظر گرفته است تا مشکلات کمتر شود.
خدایی‌فرد با بیان اینکه در این وضعیت بازار بیشترین ضربه به تولیدکنندگان خرد رسید، افزود: به همین خاطر برخی از کارگاه‌ها حتی تولیدات خود را به علت ناتوانی در تهیه مواد اولیه کاهش دادند.
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان همچنین با توصیه به هنرمندان برای گرفتن راهنمایی و کمک از میراث فرهنگی به منظور تهیه مواد اولیه گفت: قطعا در صورتی که دلال بخواهد این مواد را در اختیار هنرمندان قرار دهد، با قیمت بالاتری این کار را انجام خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی روند تهیه مواد اولیه را بدون واسطه انجام می‌دهد، افزود: همین امر موجب می‌شود که تولیدکنندگان در شرایط به وجود آمده کمتر متضرر شوند.
خدایی‌فرد در ادامه گزارشی از وضعیت فعالیت کارگاه‌های صنایع دستی در استان ارائه کرد و گفت: در حال حاضر 420 کارگاه در حوزه چاقو در استان زنجان فعال است که در هر یک از این کارگاه‌ها به صورت متوسط دو تا چهار نفر فعالیت دارند.
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان همچنین آماری از کارگاه‌های مس فعال در استان ارائه کرد و افزود: هم اکنون 225 کارگاه مس در زنجان فعال است که از میراث فرهنگی استان مجوز دریافت کرده‌اند و طبق آماری که گرفته شده است به صورت متوسط یک هزار و 300 نفر در کارگاه‌های مس استان زنجان فعالیت دارند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd