تسنیم/مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان گفت: در حال حاضر فاضلاب روستاهای «کولان، سیف و محمده» وارد تالاب دریاچه زریبار مریوان می‌شود.
فریبا رضایی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به‌مناسبت هفته محیط زیست در این شهر برگزار شد، ضمن ابراز گله‌مندی از عدم حضور برخی از خبرنگاران اظهار داشت: علی‌رغم اینکه دعوتنامه این جلسه از چند روز پیش ارسال شده اما تنها تعدادی از اهالی رسانه حضور پیدا کردند و انتظار می‌رود خبرنگاران بیشتر برای حوزه محیط‌زیست اهمیت قائل شوند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر استان کردستان با چالش‌های عمده‌ای در مدیریت منابع آب و پسماند روبه‌روست، افزود: رویکرد ما محیط ایست نیست بلکه حمایت از محیط‌زیست است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان با بیان اینکه محیط‌زیست در کنار تولید و اشتغال است، تصریح کرد: توسعه نیازمند جوامع انسانی است و ما باید برای تحقق شعار سال در کنار صنایع و تولید باشیم و این امر مهم را اولویت کاری قرار دهیم.
وی ادامه داد: برای پاسخ به استعلام راه‌اندازی و تولید صنعت حداکثر 2 ماه فرصت داریم اما در راستای حمایت از شعار سال این زمان کاهش یافته و رأی نهایی خود را حداکثر تا یک ماه صادر می‌کنیم.
رضایی با اشاره به طرح‌ها و لوایح سال گذشته مجلس گفت: لایحه حمایت از محیط‌بانان با محوریت حقوق، بیمه و سلاح محیط‌بانان در راستای حفظ محیط زیست در صحن علنی مجلس مطرح شده و امیدواریم به‌زودی تصویب شود.
وی با اشاره به چالش‌های پیش‌روی آب‌ها و آلاینده‌های استان اظهار کرد: فاضلاب انسانی نخستین، مهم‌ترین و پرچالش‌ترین آلاینده در حوزه مدیریت پساب بوده و نیازمند تامین اعتبار است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان اذعان کرد: از مجموع یک‌هزار و 900 روستای استان، 187 روستای آن خالی از سکنه بوده و ماباقی دارای سکنه فاضلاب انسانی است و اکثر این روستاها فاقد سیستم جمع‌آوری، انتقال و اتصال به شبکه اصلی تصفیه‌خانه هستند و این فاضلاب‌ها وارد آب خواهد شد.
وی با اشاره به وضعیت تالاب زریبار مریوان که یکی از مهم‌ترین منبع آب شیرین استان است، افزود: در حال حاضر فاضلاب روستاهای «کولان، سیف و محمده» وارد تالاب زریبار شده که در صورت تحقق اعتبار درخواستی 2 میلیارد و 200 میلیون تومانی تا پایان سال‌جاری مانع ورود این فاضلاب‌ها به داخل دریاچه خواهیم شد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان زباله‌های جامد را از دیگر منابع آلاینده آب استان عنوان کرد و گفت: سوءمدیریت زباله در حاشیه رودخانه توسط روستایان و مسافران از دیگر مشکلات مهم بوده و شهرستان بانه به شدت درگیر این موضوع است چراکه به مشابه بمب سرطانی عمل کرده و آسیب بسیار بزرگی برای آینده محسوب می‌شود و در حال حاضر نیز بصورت زیرپوستی منابع آب‌های آبیاری را آلوده کرده و چنانچه از طریق وزارت کشور اعتبار جهشی ویژه برای مدیریت پسماندهای 31 شهر استان در نظر گرفته نشود با چالش‌های جدی افزایش بیماران مواجه خواهیم شد.
وی واژگونی تانکرهای حامل سوخت در حریم رودخانه را از دیگر آلاینده‌های آبی دانست و ادامه داد: در سال گذشته 29 مورد و سال‌جاری نیز شاهد 4 مورد واژگونی این تانکرها بودیم که ناشی از جاده‌های نامناسب برای عبور تانکر است.
رضایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر عملکرد این سازمان در مقابل ورود ماشین‌های فرسوده و اسقاطی به داخل استان و افزایش آلودگی هوا گفت: این موضوع در کارگروه‌های مربوطه مطرح شده و قطعاً بصورت جدی‌تری این مهم را بررسی کرده و از ورود ماشین جلوگیری می‌کنیم.
وی اظهار کرد: ورود بی‌رویه ماشین‌های از رده خرج شده به معضل بزرگی تبدیل شده که لازم است مراکز معاینه فنی این امر را رعایت کنند.
رضایی با بیان اینکه تعداد محیط‌بان‌های استان در مقابل مساحت حفاظت شده کافی نیست، افزود: استان کردستان با 250 هزار هکتار منطقه حفاظت شده تنها 92 نفر محیط‌بان دارد که این تعداد کافی نیست.
وی با اشاره به آمار شکار مجاز و غیرمجاز در استان اظهار داشت: در سال 97 بعد از محدودیت 5 ساله صدور پروانه شکار با توجه به درخواست‌های مکرر شکارچی‌های مجاز، مجوز دو هزار و 224 فقره پروانه شکار مجاز بصورت کلی صادر شد.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کردستان با اشاره به عملکرد یگان حفاظتی و محیط بانهای این سازمان افزود: قبلا پاسگاه های محیط زیست تعطیل بودند اما در حال حاضر فعالیت مستمر دارند و تاکنون بیش از 50 سلاح مجاز و غیرمجاز ضبط شده که این آمار نشان‌دهنده احساس مسئولیت یگان حفاظتی ماست.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34