ایسنا/ یک دندانپزشک معتقد است، در صورت پوسیدگی دندان عقل و یا در صورت رویش نامناسب آن و آزردگی فک، بهتر است این دندان به جای ترمیم، کشیده شود.
دکتر محمدمسلم ایمانی با بیان اینکه اهمیت دندان‌های عقل به جهت کاربرد و کارکرد آن به اندازه سایر دندان‌ها نیست، گفت: تحقیقی که در زمینه دندان‌های عقل صورت گرفته نشان می دهد این دندان‌ها بازمانده دندان‌های آسیای انسان در گذشته است که تعداد آنها بیشتر از زمان حال بوده است.
وی افزود: درگذشته انسان های اولیه گوشت را بصورت خام مصرف می کردند و همین امر موجب بزرگ شدن و توسعه فک آنها شده و تعداد دندان های آسیای آنها بیشتر از زمان حال بود.
ایمانی تصریح کرد: با تغییر غذای مصرفی انسان و استفاده از غذاهای پخته، به تدریج فک انسان نیز کوچکتر و تعداد دندان‌ها کمتر شد و به نظر می رسد دندان‌های عقل یکی از دندان‌های آسیای به جا مانده از آن دوران باشد.
وی در خصوص نام گذاری این دندان به نام "دندان عقل" نیز، گفت: به نظر می رسد این نامگذاری به زمان رویش این دندان مربوط شود، چرا که دندان عقل در سنین 17 تا 20 سالگی و زمانی که به نوعی عقل افراد به بلوغ می رسد رشد می‌کند.
این دندانپزشک به عدم کارایی دندان عقل اشاره کرد و افزود: در صورتی که سایر دندان های آسیا در فک موجود باشد، عملا دندان عقل کارایی چندانی ندارد. همچنین بود و نبود این دندان در زیبایی چهره هم تاثیری ندارد و اگر کشیده شود، صورت فرورفتگی پیدا نمی کند.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درصورت وجود سایر دندان های آسیا در فک، چنانچه دندان عقل دچار پوسیدگی شده و یا رویش آن موجب آزردگی فک انسان شود، کشیدن آن بهتر از ترمیم آن است.
وی در خصوص عدم رویش به موقع دندان های عقل نیز گفت: چنانچه این نوع دندان قبل از 30 سالگی رشد نکند، بهتر است افراد حتما به دندانپزشک جهت بررسی فک خود مراجعه کنند.
ایمانی تصریح کرد: عدم رویش این دندان‌ها موجب آزردگی فک و آسیب آن می شود و بهتر است این دندان ها با جراحی از فک خارج شوند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید : 
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام : 
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :