ایسنا/مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان از کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا خبر داد.
سید امین قاسمی گفت: در حین انجام عملیات عمرانی در کوی کیوان شهر ازنا و نمایان شدن آثار تاریخی، بلافاصله عملیات عمرانی مذکور متوقف شد.
وی افزود: به‌منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص کردن وضعیت دوره‌های کوی کیوان کاوش نجات بخشی به‌منظور لایه‌نگاری اضطراری، تخلیه دستکند و تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا با مجوز از پژوهشکده باستان‌شناسی از پنجم خردادماه امسال به مدت 45 روز آغاز شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه در طی این کاوش لایه‌ها و آثار متنوعی فرهنگی به‌دست‌آمده تصریح کرد: ساختارهای معماری، ابزارهای سنگی، پیکرک گلی، توکن های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) مهر مسطح سنگی، اثر مهر و قطعات سفالی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد بخشی از یافته‌های فرهنگی در تپه کیوان است.
وی ادام داد: بر اساس بررسی سطحی و داده‌های حاصل از کاوش قدمت این تپه از دوران مس‌سنگی میانه تا اسلامی است.
قاسمی نمایان شدن بخشی از سازه دستکند مربوط به دوره تاریخی را از دیگر یافته‌های این کاوش نجات بخشی دانست.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان لرستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today
آخرین خبر لرستان در سروش :
http://sapp.ir/Lorestan.Online
آخرین خبر لرستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157614080C3b49475ad9