ایرنا/ عباس قندالی روز یکشنبه در گفت و گویی بیان داشت: میانگین سن فوت زنان در شهرهای استان سمنان ۷۲ سال و مردان ۶۶ سال است و میانگین سن فوت زنان در روستاهای استان ۷۲ و مردان ۶۹ سال است.
وی با بیان اینکه سه عامل اصلی مرگ و میر در استان سمنان ثبت شده است، یادآور شد: بیماری های قلبی و عروقی سهم ۳۷ درصدی، بیماری های تنفسی سهم ۹ درصدی و بیماری های سرطان و تومورها سهم ۱۴ درصدی، در مرگ و میر شهروندان استان سمنان دارند.
به گفته، قندالی، روند میزان عمومی فوت در استان سمنان در پنج سال گذشته رو به کاهش است و در سال ۹۳ به ازای هر یک هزار نفر میزان وفات ۵.۵ بود که در سال ۹۷ این روند به ازای هر یک هزار نفر به ۴.۹ کاهش یافت.
وی با بیان اینکه روند وفات در استان سمنان نگران کننده نیست و با میانگین کشوری مطابقت دارد، ابراز داشت: سه هزار و ۳۸۷ نفر سال گذشته در استان سمنان فوت کردند و آمار در مقایسه با سال ۹۶ نشاندهنده افزایش ۳.۸ درصدی است.
مدیرکل ثبت احوال استان سمنان ادامه داد: آمار ثبت شده در شاخص درگذشتگان مربوط به ایرانیان دارای کارت ملی است و افراد اتباع در این آمار لحاظ نشده است.
وی اضافه کرد: در برخی شهرستان ها، آمار فوت بالاست و این موضوع به دلیل ثبت فوت مناطق اطراف در آن شهرستان است و به طور مثال بیشترین آمار فوت شهرستان آرادان در گرمسار ثبت می شود و این موضوع باعث بالا رفتن آمار فوتی در گرمسار و کاهش آمار فوتی در آرادان می شود.
مدیرکل ثبت احوال استان سمنان گفت: سال گذشته، ۷۴۳ نفر در سمنان، یک هزار و ۱۰۶ نفر در شاهرود، ۴۶۸ نفر در دامغان، ۴۹۸ نفر در گرمسار، ۲۰۲ نفر در مهدیشهر، ۲۳۶ نفر در میامی، ۵۶ نفر در آرادان و ۷۸ نفر در سرخه فوت کردند.
در سال ۹۷، سال گذشته ۹ هزار و ۳۳۰ مورد ولادت و سه هزار و ۳۸۷ مورد وفات در استان سمنان ثبت شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c