ایسنا/رئیس اداره محیط زیست اردستان گفت: وضعیت پسماند زباله در کل شهرستان خوب نیست و اگر فکری به حال مدیریت زباله‌ها انجام نشود، وضعیت بدتر خواهد شد.
حسین شواخی پیش از ظهر امروز(یکشنبه) در نشست خبری، اظهار کرد: کاهش آلاینده‌ها و پسماندها، آسمان آبی و زمین سبز شعار امسال هفته محیط زیست و افزایش آگاهی، فرهنگ سازی و آموزش از مهم‌ترین اهداف هفته محیط زیست در شهرستان اردستان است.
وی با بیان اینکه محیط‌زیست اردستان در موضوع پسماند مشکل دارد و با توجه به قانون مدیریت پسماند مبنی بر تفکیک و جداسازی زباله‌ها، افزود: موضوع جداسازی و تفکیک وظیفه شهرداری‌ها است، ولی متأسفانه موضوع پسماند در شهرها و روستاهای شهرستان وجود دارد.
رئیس اداره محیط زیست اردستان با بیان اینکه به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در این خصوص اخطار دادیم، گفت: زباله در شهرستان به صورت اصولی صورت نمی‌گیرد و ۹۹ درصد روستاها فاقد ترانشه مناسب دفن زباله هستند. اگر تفکیک زباله به بخش خصوصی واگذار شود موضوع تفکیک از مبدأ صورت خواهد گرفت.
شواخی با بیان اینکه اقدامات شهرداری‌ها در مدیریت پسماند به کندی پیش می‌رود تأکید کرد: وضعیت پسماند در کل شهرستان خوب نیست و اگر فکری به حال مدیریت زباله‌ها انجام نشود، وضعیت بدتر خواهد شد.
وی ادامه داد: شهرداری‌ها و بخشداری‌ها باید حق السهم خود جهت تأسیس شرکت پسماند را به شهرداری اردستان بپردازند. قطعاً راه‌اندازی این کارخانه هزینه زیادی دارد ولی راه‌اندازی این شرکت تا حدودی مشکل پسماند را برطرف می‌کند.
رئیس اداره محیط زیست اردستان با بیان اینکه روزانه نزدیک به 60 تن زباله تولیدی در شهرستان اردستان جمع‌آوری می‌شود، تصریح کرد: هفت مرکز دفن زباله در اردستان و چهار مرکز در بخش زواره هم‌اکنون وجود دارد که شرایط آن‌ها چندان مناسب نیست و تا زمان مصوب نشدن طرح جامع، این مشکلات همچنان وجود خواهد داشت.
شواخی در خصوص رهاسازی نخاله و مصالح ساختمانی در محیط توسط افراد، گفت: هیچ یک از شهرداری‌های شهرستان در خصوص دریافت مجوز مکانی برای نخاله و مصالح ساختمانی اقدام نکردند و رهاسازی این‌گونه نخاله‌ها غیرقانونی بود و پیگرد قانونی دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18