ایرنا/مدیر کل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: در فروردین ماه سال جاری 17 نفر در اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن در استان جان خود را از دست دادند که از این تعداد 7 نفر زن بودند.
ارتین کمالی افزود: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد ۶ نفر فوت بود حدود ۳ برابر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: سال گذشته ۳۴ نفر در استان بر اثر استنشاق گاز سمی منواکسید کربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۰ نفر زن بودند.
کمالی با تاکید بر اینکه گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است، خاطرنشان کرد: عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی در اصل در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید می شود.
وی افزود: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلاء به مسمومیت را تشکیل می‌دهند.
مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: از آنجا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می‌باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می کند که به علت بی رنگ و بی بو بودن این گاز، ممکن است وجود آن در محیط تا زمان ایجاد علائم مسمومیت شدید مورد توجه واقع نشود.
وی افزود: علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می‌باشد. در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.
کمالی اضافه کرد: از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد.باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf