ایرنا/هجوم پروانه ها به زنجان تهدیدی برای شهروندان و گیاهان نیست
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: هجوم پروانه ها به این استان هیچ خطر و تهدیدی برای انسان ها ، گیاهان و محصولات کشاورزی ندارد.
پرویز رستمی افزود: این پروانه‌ها که به رنگ قهوه‌ای و از گونه "رنگین بانو" هستند طی روزهای اخیر به وفور در سطح مراتع، باغات و در میان علفزارها، گل‌ها و درختان استان مشاهده می‌شوند که نشان از سرزندگی طبیعت زنجان است.
وی با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط خوب بارندگی، جمعیت پروانه‌ها بیشتر شده است، اظهار داشت: افزایش جمعیت پروانه به دنبال بارندگی‌های بسیار خوب در این فصل از سال، یک امر طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست.
رستمی تصریح کرد: این پروانه‌های مهاجر با عبور از دشت‌ها و کوه‌ها، وارد زنجان شده اند و بسیاری از این حشرات زیبا به عنوان تأمین کننده زنجیره غذایی، طعمه برخی پرندگان ازجمله گنجشک‌ها می‌شوند.
وی افزود: پروانه‌های «Vanessa cardui» یا «رنگین‌بانو» از رایج‌ترین پروانه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌روند و به جز در مناطق قطبی و آمریکای جنوبی در دیگر نقاط جهان از جمله ارتفاعات مناطق استوایی همچنین در ایران، پراکندگی دارند.
پروانه رنگین بانو که در برخی نقاط با نام پروانه‌های گل خار، شناخته می‌شوند، به طور معمول بین یک تا ۲ ماه و در شرایط آب‌ و هوایی خوب تا سه ماه عمر می‌کند و می‌تواند مسافتی طولانی را با سرعت نسبتاً بالا پرواز کند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd