ایرنا/مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما و احتمال افزایش فعالیت کنه های ناقل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه - کنگو، اعلام کرد: صنف قصابان، دامداران و کارگران کشتارگاه ها و افرادی که تماس بیشتری با دام دارند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
امیرحسین بهداد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به اقدامات اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی و هشدارهای مراقبتی لازم در این خصوص اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش دما و تکثیر کنه‌های «هیالوما» که ناقل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند و در برخی از استان‌های کشور موارد قطعی انسانی این بیماری کشنده هم گزارش شده است، رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی لازم و ضروری است.
وی یادآوری کرد: با تمهیداتی که اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی انجام داده است در استان تا به امروز هیچ موردی از این بیماری گزارش نشده است.
بهداد اظهار داشت: این بیماری یکی از بیماری‌های خطرناک و با درصد کشندگی بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقیم از انسان به انسان یا از راه گزش کنه‌های حامل این ویروس، از طریق مصرف گوشت‌های دام بیمار که عامل این بیماری در آن وجود داشته باشد، نیز قابل انتقال به انسان و دام است.
وی اضافه کرد: بیماری تب کریمه - کنگو در دام‌ها هیچ‌گونه علائم مشخصی ندارد و خطر انتقال بیماری به انسان در حین ذبح حیوان آلوده و نیز تماس با خون و بافت‌های دام مبتلا به این بیماری به خصوص در مرحله خونریزی یا انجام هرگونه اعمالی که منجر به تماس انسان با خون، بزاق و ترشحات بافتی آنها شود، وجود دارد.
بهداد گفت: مقاومت ویروس این بیماری در برابر حرارت کم است و در دمای ۵۶ درجه سلسیوس به مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود، بنابراین پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیرخام باعث از بین رفتن ویروس می‌شود.
وی با بیان اینکه این ویروس به محیط‌های اسیدی حساس بوده و سریع از بین می‌رود، گفت: با توجه به اینکه با تمهیدات صورت گرفته توسط اداره کل دامپزشکی تمامی کشتارگاه‌های دام مجهز به سیستم پیش سرد شده‌اند و قبل از عرضه هر گونه گوشت، لاشه‌های استحصالی به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای صفر تا ۴ درجه سانتی گراد نگهداری می‌شوند، تمامی گوشت‌هایی که تحت نظر دامپزشکی در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند و ممهور به مهر دامپزشکی هستند، سالم و عاری از هر گونه عامل بیماری زا می‌باشند.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی به روستاییان و دامداران توصیه کرد، ضمن رعایت دقیق توصیه‌های بهداشتی و پیشگیرانه دامپزشکی، سمپاشی منازل و جایگاه‌های نگهداری دام خود را جهت حذف ناقلین بیماری و کنه‌های آلوده جدی بگیرند و حتماً نسبت به سمپاشی اقدام نمایند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf