شبستان/ «عبدالرضا فاضل» امروز(یکشنبه 19 خرداد) در جلسه شورای اداری استان گلستان اظهار کرد: بر اساس گزارش‎ها در سال 2017 بالغ بر 10 میلیون نفر در دنیا با مشکلات فشار خون روبه‎رو بودند و به دلیل این عارضه جان خود را از دست دادند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: بر اساس گزارش‎ها و آمارها در کشور نیز یک سوم جمعیت بالای 30 سال با مشکلات فشار خون مبتلا هستند و متاسفانه از این میزان تنها 60 درصد نسبت به بیماری خود اطلاع دارند.
فاضل یادآور شد: از مجموع افراد مبتلا به فشار خون تنها 50 درصد دارو مصرف می‎کنند و از این میزان که سنی بالای 30 سال دارند تنها 19 درصد فشار خون خود را کنترل می‎کنند که جای تاسف است.
وی افزود: براساس گزارش‎ها در سال 2017 میزان شیوع فشار خون در کشور سه برابر افزایش یافته است و استان گلستان در این خصوص شرایط خوبی ندارد و در سال 1396 پالایشی انجام شد که بر اساس آن 30 درصد مردان و 32 درصد از زنان بالای 18 سال به فشار خون مبتلا بودند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان متذکر شد: از مجموع 8 هزار و 800 گلستانی که در سال گذشته فوت کردند بالغ بر 53 درصد از فوت آنها به علت بیماری‎های قلبی و عروقی بوده است.
فاضل گفت: تقریبا در هر دو ساعت در استان گلستان یکی به دلیل عوارض فشار خون جان می‎بازد و این مهم بدون احتساب عوارض این بیماری برای مبتلایان است.
وی گفت: اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان گلستان دنبال می‎شود و تا 31 تیر ادامه خواهد داشت و همه مراکز و خانه‎های بهداشت در راستای طرح بسیج ملی فشار خون همکاری دارند.
گفتنی است، در حاشیه جلسه شورای اداری استان فشار خون سرپرست استاندار و مدیران استان گلستان در قالب طرح بسیح ملی کنترل فشار خون اندازه گیری شد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar