ایرنا/ حمید رمضانی روز دوشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: تا کنون چهار کانون آلودگی تب برفکی دام سنگین و هفت کانون مربوط به ابتلای دام سبک از شهرستان های بجنورد، اسفراین و مانه و سملقان گزارش شده است.
وی افزود: جمعیت دام سبک در این هفت کانون، ۲۲ هزار راس است که از این تعداد ۱۶۵ راس به بیماری تب برفکی مبتلا شده است و این رقم معادل کمتر از یک درصد از این جمعیت دامی را شامل می شود.
وی گفت: جمعیت دام سنگین در این کانون ها هم ۸۰۰ راس است که ۳۰ راس به این بیماری مبتلا شده که معادل چهار درصد این جمعیت دامی است.
رمضانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ابتلا به بیماری تب برفکی در مجموع در استان در حد متعارف است اما در شهرستان اسفراین، شمار دام‌های مبتلا، کمی بیشتر است.
معاون فنی و سلامت دامپزشکی خراسان شمالی گفت: امسال ۲۵ راس دام سبک بر اثر ابتلا به تب برفکی تلف شده است و در دام سنگین، تلفاتی گزارش نشده است.
وی افزود: تب برفکی، بیماری بسیار عفونی و بشدت واگیر دام است که پیشگیری از آن به لحاظ شدت خسارت اقتصادی دارای اهمیت است.
معاون فنی و سلامت دامپزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: در مناطق آلوده برای واکسیناسیون دام علیه تب برفکی اقدام شده و جمعیت دامی هدف، تحت پوشش قرار گرفته است.
خراسان شمالی به لحاظ جمعیت دام سبک، جزو ۱۰ استان نخست کشور است و در این استان حدود سه میلیون واحد دامی نگهداری و پرورش داده می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45