باشگاه خبرنگاران/رئیس پلیس فتا استان زنجان از شناسایی و دستگیری باند فیشینگ کاران با ۷۰۰ میلیون ریال برداشت غیر مجاز از حساب بانکی تعدادی از شهروندان خبرداد.
سرهنگ محمدعلی آدینه لو گفت: طی رصد و گشت زنی‌های مستمر انجام شده در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی شد که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح از قبیل (چاقو، پنجه بوکس، شوکر و اقلام دیگر) افراد را به درگاه‌های جعلی بانکی (فیشینیگ) هدایت می‌کردند و با دریافت اطلاعات کارت بانکی قربانیان اقدام به کلاهبرداری از ان‌ها می‌نمودند، موضوع ضمن تشکیل پرونده، تا شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان ارتکاب جرم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.
وی خاطر‌نشان کرد: با اقدامات فنی، شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی دو نفر از متهمان به هویت‌های معلوم در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفتند و ضمن هماهنگی و گرفتن دستور قضایی اکیپی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت آن‌ها مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله‌های دیجیتالی نامبرده‌ها دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شدند.
سرهنگ آدینه لو ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه انجام شده متهمان منکر هرگونه ارتکاب خلافی شدند، ولی پس از مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اقرار کردند.
این مقام مسئول گفت: متهمان در اظهارات خود بیان داشتند در شبکه اجتماعی تلگرام عضو می‌باشند و با تبلیغ و فروش چاقو، پنجه بوکس، شوکر و اقلام دیگر ضمن هدایت قربانیان به درگاه‌های جعلی بانکی "فیشینیگ"، پس از بدست آوردن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم حساب طعمه‌های خود اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آن‌ها می‌کردند.
رئیس پلیس فتا زنجان افزود: متهمان در اظهارات خود به برداشت غیرمجاز از حساب ۵۴ نفر با بیش از ۷۰۰ میلیون ریال ضمن استفاده از این شگرد اعتراف نمودند و انگیزه خودشان را کسب منافع مالی بیان کردند.
سرهنگ آدینه لو با بیان اینکه حفظ و نگهداری کارت بانکی و اطلاعات آن یک ضرورت است، از کاربران خواست به هیچ وجه اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و در هنگام خرید‌های اینترنتی و پرداخت وجه از طریق درگاه‌های بانکی به اصالت و جعلی نبودن این درگاه‌ها دقت کامل را داشته باشند.
وی با بیان اینکه خرید و فروش این اقلام در فضای مجازی و حقیقی جرم می‌باشد، افزود: اکثر قربانیان از طرح شکایت در این خصوص خودداری می‌کنند.
پلیس فتا زنجان در پایان از شهروندان خواست: در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، آن را از طریق ۱۱۰ یا وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd