روزنامه شهروند/ می خواست قهرمان المپیک شود. هم استعداد داشت و هم پشت کار؛ لیاقتش را با مدال طلای المپیک جوانان آرژانتین نشان داد؛ نخستین مدال طلای کاراته ایران در المپیک جوانان.
موفقیت های پی درپی این نابغه کاراته خیلی ها را خوشحال کرد. استخوان خُردکرده های این رشته رزمی می گفتند که او آینده درخشانی دارد.
حضور «نوید» روی تاتامی، روزهای رویایی را برای ورزش ایران نوید می داد، اما همه این پیروزی ها در یک چشم به هم زدن نیست و نابود شد. در یک پیچ تند همه امید ها، افسوس شد.
حالا سهم ورزش و کاراته ایران فقط حسرت است؛ حسرتی غیر قابل جبران.
نوید محمدی قهرمان کاراته جهان، در حادثه رانندگی جانش را از دست داد. نوید به غیر از کاراته، علاقه دیگری هم داشت. او عشق ماشین بود، مثل بیشتر هم سن و سال هایش، اما این عشق دوم به قیمت جانش تمام شد.
پنجشنبه هفته گذشته، خبر مرگ ناگوار نوید محمدی، کاراته کای جوان شیرازی منتشر شد. او در حادثه رانندگی جانش را از دست داد.
واژگونی خودرو علت اولیه این حادثه اعلام شد و بعد هم پلیس راهنمایی و رانندگی شیراز دلیل اصلی را سرعت غیر مجاز اعلام کرد.
درواقع نوید راننده و تنها سرنشین پرایدی بود که واژگون شد. سرعت و شدت این تصادف به حدی بود که او با صندلی از داخل پراید به بیرون پرتاب شد و در دم جانش را از دست داد.
پیکر نوید روز جمعه تشییع و به خاک سپرده شد. چند روزی از آن حادثه ناگوار گذشته، اما پدر و مادر نوید هنوز مرگ او را باور ندارند.
پدرش هنوز نمی تواند باور کند که جوان قهرمانش که سال گذشته بر سکوی قهرمانی المپیک قدم گذاشت، دیگر زنده نیست. مادرش هم اصلا حال و روز خوبی ندارد. خیلی ها از دوست و فامیل گرفته تا مربیان و اهالی ورزش نمی توانند رفتن نوید را قبول کنند.
حتی رقبا و حریفان خارجی نوید هم از این حادثه شوکه شده اند. کسی از دوستان و نزدیکان نوید توان صحبت کردن درباره او و مرگ غم انگیزش را ندارد. با این همه عموی این قهرمان برای دقایقی با«شهروند» همکلام شد که در ادامه می خوانید:
خبر تلخ و باورنکردنی بود
بله، با این که چند روز گذشته، ما خودمان هم هنوز در شوک هستیم. اصلا همه چیز یک دفعه زیر و رو شد. نوید تازه اول راهش بود.
نوید چند سال داشت؟
18 سالش بود.
چطور این اتفاق افتاد؟
پنجشنبه شب بود؛ همه خانه یکی از اقوام بودیم، یعنی مراسم نامزدی پسرعمویم بود؛ همه درگیر کارهای او بودیم. شب هم همه یک جا جمع شدیم تا فردا بقیه کارها را انجام بدهیم.
حدود ساعت 3 صبح بود که تلفن زنگ خورد. یکی از پسرعموهایم پشت خط بود و گفت که نوید تصادف کرده است، البته او هم از طریق پلیس متوجه ماجرا شده بود. درواقع خودرو به نام همسر او بود و پلیس هم با صاحب سند تماس گرفته بود، او هم بلافاصله سر صحنه رفته بود، بعد هم با ما تماس گرفت.
نوید چطور آن وقت شب از خانه بیرون رفته بود؟
گفتم خانه یکی از اقوام دور هم بودیم. نوید خیلی ماشین دوست داشت. عاشق ماشین و رانندگی بود. بعد از کاراته، لذت بخش ترین تفریح زندگی اش رانندگی بود.
می خواست وقتی جوایز المپیکش را گرفت، ماشین بخرد. به هر حال او جوان بود، بیشتر بچه ها در این سن ماشین دوست دارند. ما هم قصد داشتیم برای او ماشین بخریم؛ چیزی که در شأن یک قهرمان المپیک باشد، اما خب، ابتدا باید گواهینامه می گرفت.
نوید گواهینامه رانندگی نداشت؟
نه، سنش اجازه نمی داد و چند ماهی کم داشت؛ ضمن این که باید کارت پایان خدمتش را هم می گرفت. البته همه کارهایش را انجام داده بود؛ به دلیل قهرمانی در المپیک کارهای پایان خدمتش تقریبا تمام شده بود، اما هنوز گواهینامه نداشت، به همین دلیل هم آن شب بدون اطلاع، ماشین را برداشته بود.
یکی از دلایل واژگونی هم تسلط نداشتن او بود. البته پلیس اعلام کرده او هنگام تصادف 110 کیلومتر سرعت داشته است، اما بی تجربگی او هم مزید بر علت شده است، به خصوص جایی که تصادف کرد، پیچ خطرناک و پرحادثه ای است.
یعنی جایی که نوید جانش را از دست داد، سابقه تصادف و واژگونی دارد؟
بله، محل حادثه، چند متر بعد از تونل کوهسار است. داخل خود شیراز، بعد از این تونل یک پیچ تند وجود دارد. در آن نقطه نور کافی هم هست. راننده هم وقتی از تونل خارج می شود، به دلیل تغییر شدت نور، دید کافی ندارد.
چند شب قبل، خانمی دچار همین حادثه شد و دو پایش را از دست داد. این تونل و پیچ خطرناک بعد از آن را در شیراز همه می شناسند؛ کلا جای خطرناکی است؛ نوید هم که سرعتش زیاد و بی تجربه بود. همه اینها دست به دست هم داد تا آن حادثه رقم بخورد.
نوید بچه چندم خانواده بود؟
برادر من کلا دو بچه داشت. یک پسر که نوید بود و دیگری فائزه. آنها دوقلو بودند. حالا فقط یک دختر برای آنها مانده. برادرم و همسرش در این چند روز به اندازه یک عمر شکسته شده اند. از لحاظ روحی کاملا به هم ریخته اند.
چطور شد که نوید وارد دنیای ورزش و کاراته شد؟
خانواده ما همه ورزشکارند. خود من، پدرش و عموی بزرگش همه کاراته کا بودیم. از مربی گرفته تا داور؛ خانواده ما ورزشی است. نوید هم به همین دلیل به کاراته علاقه مند شد، اما خب، بیشتر از من تأثیر می گرفت. ما با هم رفیق بودیم.
پس نوید باید درباره رویاها و آرزوهایش با شما صحبت کرده باشد؟
از آرزوهایش با من زیاد صحبت می کرد. او عاشق کاراته بود. می خواست قهرمان المپیک شود. وقتی مدال طلای المپیک جوانان را گرفت، به من گفت فقط قهرمانی المپیک بزرگسالان راضی اش می کند.
استعداد فوق العاده و پشت کار عجیبی داشت. واقعا نابغه کاراته بود. این حرف من نیست، حرف مسئولان هیأت کاراته استان و فدراسیون است.
همه این عزیزان که در مراسم خاکسپاری او حاضر شده بودند، مدام این جمله را تکرار می کردند که حیف از نوید که خیلی زود با این دنیا خداحافظی کرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913