فارس/ با روی کار آمدن شورای اسلامی پنجم در شهر الوند انتظار می‌رفت با توجه به روی کار آمدن نیروهای جوان و تازه نفس که البته با شعار تحول خواهی وارد گود نتخابات شده بودند، شاهد تحولی اساسی در سطح شهر باشیم، اما علی‌رغم شعارهایی که داده شده، نه تنها تحول چندانی را در سطح شهر شاهد نبودیم بلکه حواشی و مشکلات متعددی را نیز از ابتدای روی کار آمدن شورا دیدیم. شاید این جملهٔ معاون حقوقی رئیس جمهور در الوند هم صدق کند که «بالاخره در هر انتخاباتی وعده‌هایی داده می‌شود». همانطور که می‌دانیم وعده دیگر مفهوم خوشایندی در ادبیات سیاسی ما ندارد و آرام آرام مسیری را طی می‌کند که در ادبیات سیاسی با مفهوم دروغ یا لاف مترادف شود.
شورایی دائم در تغییر
در ابتدا در شورای پنجم الوند معادلهٔ فراکسیونی ۴ به ۳ برقرار بود و چهار عضو جوان شورا که ۳ عضو آن برای نخستین بار به صحن پارلمانی وارد شده بودند انگیزه فراوانی برای کار و تحول از خود نشان می‌دادند. همه منتظر آن بودند که شهر دستخوش تغییر و تحولات ناشی از تصمیمات آن‌ها شود؛ البته حضور یک خانم به‌عنوان عضو شورا برای بانوان نیز بسیار دلگرم کننده بود، چرا که در شعارهای انتخاباتی این خانم عضو شورا نیز حمایت از قشر بانوان قید شده بود.
اما متأسفانه اتفاقات به‌گونهٔ دیگری رقم خورد، از همان ابتدا که مهتاب بهرامی، جواد خطمی، محمد عبدالله پور و سهراب ذاکری در یک فراکسیون ۴ نفره قرار داشتند و در مقابل نیز علیرضا خمسه، علی قدمی و علی رضایی جهانی اعضای با سابقه‌تر شورا بودند، شورای الوند درگیر حواشی شد.
حواشی شورای اسلامی شهر الوند به قدری بالا گرفت که جلسات شورا با ترک اعضا و تلاش برای آبکستراکسیون(از رسمیت انداختن) همراه می‌شد و البته پیرامون انتخاب شهردار نیز مشکلات متعددی به وجود آمد.
با گذر زمان، بخشی از حواشی گسترده فروکش کرد و مردم نیز تا حدی احساس آرامش کرده بودند. امید مردم این بودکه تقابل ۴ بر ۳ در شورای شهر الوند باگذر زمان تغییر کرده و اعضای شورا توانسته‌اند به یک تیم ۷ نفره تبدیل شوند. اما این آرامش صرفاً آرامش قبل طوفان بود.
جعفر جوادی با حواشی متعدد و اعتراضات برخی از اعضای شورا توسط فراکسیون ۴ نفرهٔ تحول خواه به‌عنوان شهردار انتخاب شد، اما زمان زیادی از روی کار آمدن جوادی نگذشته بود که مسئله بازخریدی وی از شهرداری و پس از آن نیز موضوعاتی در مورد مدرک تحصیلی وی مطرح شد.
در همین زمان نیز علیرضا خمسه به‌عنوان یکی از اعضای با سابقهٔ شورا به جهت مشکلات مالی و مسائل حقوقی سلب عضویت شده و اسماعیل میرزایی عضو علی‌البدل به‌جای وی وارد صحن شورا شد.
بعد از حضور میرزایی می‌توان گفت که فراکسیون چهارنفره به پنج نفر افزایش یافت و در مقابل دوعضو باقی ماند. اما این پایان داستان شورای شهر الوند نبود. حواشی جدید پیرامون یکی دیگر از اعضای شورا و مشکلات قانونی باعث شد تا محمد عبدالله‌پور نیز از عضویت در شورای شهر الوند کنار برود و به‌جای وی رفائی‌نژاد جایگزین شد.
شهر بی‌شهردار می‌شود
در حالی که خود شورای شهر الوند درگیر حواشی و موضوعات گوناگون بود، حواشی پیرامون جعفر جوادی، شهردار الوند نیز به قدری بالا گرفت که موجب استعفای وی در روزهای آغازین بهمن ماه شد.
در سال دوم شورا، تنهابانوی عضو به کرسی ریاست دست یافت. با توجه به اینکه مهتاب بهرامی تنها بانوی عضو شورای اسلامی الوند و به‌عنوان یکی از اعضای تحول خواه وارد صحن شورا شده بود، انتظار می‌رفت تا با توجه به وعده‌های دوران تبلیغات انتخاباتی، تأثیر خوبی در سطح شهر الوند داشته باشد و بتواند با در دست گرفتن کرسی ریاست حواشی موجود در شورا را کاهش دهد. این انتظار زمانی دوچندان می‌شد که مهتاب بهرامی به‌عنوان بانویی جوان ریاست شورای دومین شهر مهم استان را به دست گرفته بود. اما برخلاف انتظار حواشی در دورهٔ ریاست بهرامی نیز ادامه یافت و آنگونه که انتظار می‌رفت خانم رئیس با انرژی و انگیزه مسائل را حل کند، نشد. حتی درِ شورایی که قرار بود شیشه‌ای باشد، به روی رسانه‌ها بسته شد و عمدۀ جلسات غیر علنی برگزار شدند.
با استعفای جوادی شورای شهر الوند باید شخص دیگری را برای گرفتن سکان مدیریت شهری انتخاب می‌کرد که البته این بار معادلات فراکسیونی شورای الوند نیز تغییر کرده بود.
این‌بار بهرامی، ذاکری، قدمی، جهانی در یک فراکسیون و خطمی و میرزایی در فراکسیونی دیگر قرار گرفته بودند و رفائی‌نژاد نیز که به تازگی وارد شورا شده بود هنوز چندان مشخص نبود که در کدام گروه قرار دارد.
با انتخاب اعضای شورای الوند عیوض ذاکری برادر سهراب ذاکری عضو شورای اسلامی، به‌عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد، اما هنوز مهر سرپرستی وی خشک نشده بود که مشخص شد ذاکری نمی‌تواند سرپرست باشد و مشکلات قضایی و قانونی موجب برکناری ذاکری نیز شد.
بعد از برکناری ذاکری مصطفی طاهرخانی به‌عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد، طاهرخانی پیش از این در حراست شهرداری مشغول به‌کار بود. سرپرست جدید شهرداری نیز چندان بی‌حاشیه نبود، برخی مدعی شدند مطابق قانون به‌جهت اینکه طاهرخانی کارمند شهرداری تاکستان و مأمور در شهرداری الوند است نمی‌تواند سرپرست شهرداری باشد، چراکه سرپرست شهرداری باید ساکن شهر و از پرسنل همان شهرداری باشد؛ در هر حال طاهرخانی با حکم سه ماهه، سرپرست شهرداری باقی ماند.
شهر بی‌شهردار می‌ماند
اگرچه بنا بود شهردار الوند تا پیش از فرارسیدن سال ۹۸ انتخاب شود، اما این اتفاق نیفتاد و در ۲۹ فروردین ماه ۹۸ رئیس شورای شهر در گفت‌وگو با رسانهٔ شهرداری عنوان کرده بود که در فضایی آرام و به دور از فشارهای سیاسی شهردار جدید الوند انتخاب خواهد شد.
البته بهرامی عنوان کرده بود که تمام‌تلاش شورای اسلامی شهر الوند، آن است که روند انتخاب سکاندار جدید مدیریت شهری تا نیمهٔ اردیبهشت ماه به پایان برسد، اما این در حالی است که همچنان الوند بدون شهردار اداره می‌شود.
در جریان انتخاب شهردار، ۳۰ نفر رزومهٔ خود را به شورای اسلامی شهر ارائه داده بودند که در مجموع ۵ نفر با انتخاب اعضای شورا جهت ارسال به استانداری و بررسی سوابق آن‌ها انتخاب می‌شوند و در نهایت علاوه‌بر ۵ نفرِ انتخاب شده، طاهرخانی هم که سرپرستی را بر عهده داشت به آن ۵ نفر جهت بررسی اضافه می‌شود.
بهرامی در ۱۵ اردیبهشت خبر از انتخاب روح الله احمدزاده کرمانی به عنوان شهردار می‌دهد. احمدزاده کرمانی در کارنامهٔ خود سبقهٔ معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز استانداری فارس را داشت و انتخاب او به‌عنوان شهردار الوند کمی عجیب به نظر می‌رسید. این انتخاب از همان آغاز بحث‌های بسیاری در رسانه‌ها به راه انداخت.
احمدزاده کرمانی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی و دکترای مدیریت رسانه بود، در حالی که این رشتهٔ تحصیلی در ابلاغیه رشته‌های مجاز وزارت کشور جهت تصدی سمت شهرداری دیده نمی‌شد.
در جریان این انتخاب، این پرسش‌ها پشت درهای بستهٔ شورای شهر الوند به روی رسانه‌ها باقی ماند: چرا اعضای شورای شهر الوند بدون در نظر گرفتن برخی بدیهیات که یکی از آن‌ها بررسی رشتهٔ تحصیلی است اقدام به معرفی احمد زاده کرده‌اند؟ اگر با علم به این مشکلات این شخص را انتخاب کردند، چرا به دنبال ایجاد حواشی جدید برای شهر الوند بوده‌اند؟
اما گزینه شهرداری الوند توسط وزارت کشور رد می‌شود و با انتخاب او موافقت نمی‌شود.
گل یا پوچ سرپرستی!
در ۲۵ اردیبهشت ماه با رأی ۷ عضو شورا تصمیم گرفته می‌شود که حکم مصطفی طاهرخانی به‌عنوان سرپرست شهرداری به مدت ۳ ماه تمدید شود و طاهرخانی ۳ ماه دیگر نیز سرپرستی شهرداری را بر عهده داشته باشد.
۱۲ خرداد ماه طاهرخانی به عنوان سرپرست شهرداری در افتتاح پروژه بلوار آزادگان الوند به‌عنوان سرپرست حاضر و‌ پس از افتتاح نیز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت‌وگو می‌کند، اما چند ساعت بعد از این نشست، رسانهٔ شهرداری از تصمیم اعضای شورا مبنی بر انتخاب رضا شکور به‌عنوان سرپرست شهرداری خبر می‌دهد و در ۱۳ خرداد ماه معارفه شکور برگزار می‌شود.
بهرامی این مسئله را در صفحه شخصی اینستاگرامی خودش این گونه پاسخ می‌دهد که طاهرخانی شخصیت زحمتکش و قابل احترامی بوده است که مدت مأموریتش در شهرداری الوند به پایان رسیده و امکان سرپرستی وی وجود نداشت. اما بازهم این پرسش پشت درهای بستهٔ شورای شهر الوند باقی می‌ماند که آیا لازم نبود برای انتخاب سرپرست در اولین اقدام زمان مأموریت و مشخصات گزینشی در نظر گرفته شود؟ و با فرض اتمام مأموریت طاهرخانی چرا وی به‌عنوان سرپرست انتخاب شده بود.
در حال حاضر نیز رضا شکور به‌عنوان سرپرست شهرداری الوند مشغول به فعالیت است و باید دید شورای اسلامی شهر الوند تا چه زمانی می‌خواهند عملکرد پر از پرسش و ابهام خود را ادامه دهند و شهر را بدون شهردار اداره کنند.
این حواشی گسترده و مشکلات موجود در حوزهٔ مدیریت شهری ناشی از سوءتدبیر، عدم مشورت و حتی بی‌توجهی به افکار عمومی و بستن درهای شورای به روی رسانه‌ها است. بدیهی است مشکلات و حواشی متعدد شهرداری و شورای شهر الوند تنها فرصت خدمت به مردم را از بین می‌برد و این مردم هستند که متضرر می‌شوند. می‌طلبد اعضای شورا عزم خود را برای تحقق شعارهای انتخاباتی خود جزم‌ کرده و صرفاً اقداماتی را جهت رضایت مردم انجام دهند و اینگونه نباشد که مردم تنها آن‌ها را در زمان انتخابات در کنار خود ببینند. مردمی که خسته از همۀ حواشی شورا و شهرداری‌شان، انتقادات خود را در فضای مجازی با هشتک #الوند_خسته مطح می‌کنند و منتظرند تا دوسال پرحاشیه در الوند به پایان برسد.
ماجرای مدیریت شهری در الوند همچنان در ابهام باقی مانده و به نظر می‌رسد باید منتظر روزهای داغ و حواشی جدید بود. به نظر لازم است شورای شهر الوند با انتخابی آگاهانه و دقیق و به‌دور از توصیه‌ها، جناح‌گرایی‌ها و حاشیه‌ها، مدیری لایق و مقتدر را برای پایان دادن به مشکلات و حواشی شهر الوند انتخاب کنند و در دوسال فرصت باقی ماندهٔ خدمت خود، کارنامهٔ بهتر و شایسته‌تری را رقم بزنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today
آخرین خبر قزوین در سروش :
http://sapp.ir/Qazvin.online
آخرین خبر قزوین در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156172288C0d51a863e9