صدا و سیما/مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درحاشیه برگزاری سه رویداد فرهنگی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی در اصفهان گفت: تاکنون 70 هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی در پهنه استان اصفهان شناسایی که از این تعداد 40 هزار هنرمند در چهار سال اخیر شناسنامه دار شده اند.
فریدون الله یاری افزود: بدون شک اصفهان به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی در طول تاریخ نقش مهمی در رشد و توسعه فرهنگ و تمدن این سرزمین کهن ایفا کرده است.
وی، یک سوم صنایع دستی جهان را بومی استان اصفهان دانست و گفت: اگر چه بسیاری از صاحبنظران، توسعه صنعتی را پس از وقوع رنسانس در اورپا و آغاز انقلاب صنعتی در سده های هفدهم و هجدهم میلادی می دانند، درحالیکه هنرهای دستی به عنوان یک صنعت حداقل در فلات مرکزی ایران از پیشینه ای شش هزار ساله برخوردار است که این خود نشان از هنر پروری مردم این دیار است.
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان اصفهان، نقش صنایع دستی را در عرصه اشتغال زایی و کارآفرینی در کشور موثر دانست و تاکید کرد: با توجه به شعارهای نوروزی چندسال گذشته رهبر معظم انقلاب، به ویژه شعار امسال در خصوص پرداختن به "رونق تولید"، بدون شک صنایع دستی نقش موثری در عرصه اشتغال زائی و کارآفرینی در کشور ایفا می کند.
همزمان با پاسداشت روز جهانی صنایع دستی، سه رویداد فرهنگی شامل برگزاری مدرسه بهاره صنایع دستی استان اصفهان، نشست فرهنگی تجلیل از هنرمندان صنایع دستی این استان و افتتاح نمایشگاه عکاسی حاوی تصاویر ثبت شده از هنر و هنرمندان صنایع دستی اصفهان برگزار شد.
در استان اصفهان هنرمندان در زمینه 199 رشته صنایع دستی وهنرهای سنتی فعال هستند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18