خبرگزاری دانا/اجرای موفقیت آمیز طرح کدینگ کارت سوخت در سیستان وبلوچستان برکات و نقاط قوت زیادی به دنبال خواهد داشت که شاید دو مورد آن ذخیره سازی سوخت و دیگری بازگشت سهیمه بنزین کسر شده برای مردم استان باشد.
بُعد مسافت میان شهرها و دورترین نقطه سکونتی تا مرکز سیستان و بلوچستان و هزینه بالای پروازهای هوایی موجب شده تا مردم این استان همواره مجبور شوند بخش عمده ای از مسافرت های خود را به وسیله خودروی شخصی و به صورت زمینی انجام دهند اما فاصله زیاد تا کانون های مدیریتی کلان استان مشکلات زیادی را برایشان به همراه داشته است.
بر پایه این گزارش؛ مردم این استان عقیده دارند که به علت همین موارد و البته وجود جایگاه های سی ان جی بسیار انگشت شمار و نبود خودروهای گاز سوز در سیستان وبلوچستان لازم است تا بنزین به مقدار بیشتری در اختیار آنها باشد اما در کمال تعجب شاهد بودند که به یکباره و همزمان با سراسر کشور اقدامی بر خلاف درخواست آنها عملیاتی شد و نه تنها با افزایش سهمیه روبه‌رو نشدند بلکه 50 لیتر از سهمیه کارت های آنها کسر شد و به 200لیتر در ماه رسید.
این امر مشکلات متعددی را برای مردم به همراه داشت اما مسئولان بر این عقیده بودند که به منظور جلوگیری از قاچاق بی رویه سوخت و کنترل توزیع فرآورده های نفتی مصرفی این طرح باید اجرایی شود که البته همین گونه شد و به موفقیت هایی نیز دست پیدا کردند.
یکی از شهروندان چابهاری گفت: من به دلیل مشکلات خانوادگی و شغلی که دارم باید در طول هفته و ماه چندین بار مسیر طولانی چابهار تا زاهدان را با خودروی شخصی طی کنم که طبیعتاً این میزان رفت و آمد نیازمند صرف بنزین بالایی است.
ریگی افزود: میزان سوخت اختصاص یافته به خودروی شخصی من بسیار پایین است و در همان روزهای اولیه تمام می شود و در روزهای دیگر مجبورم به دنبال سوخت آزاد و یا قرض گرفتن کارت سوخت دیگران بروم که بسیار مشکل است.
وی تصریح کرد: اگر دولت و دستگاه های متولی شرایط استان و مردم منطقه را درنظر می گرفتند قطعا متوجه می شدند که این میزان سوخت برای مردم استان با توجه به شرایط خاصی که دارند کافی نیست و باید در این باره تدبیری داشته باشند.
این موضوعات در حالی می شود که با اجرای طرح جدیدی تحت عنوان "کدینگ کارت سوخت" در سیستان وبلوچستان دل نگرانی هایی برای برخی شهروندان که از جزئیات آن اطلاع نداشتند به وجود آمد اما دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان وبلوچستان ضمن رد تمامی این شایعات گفت: نه تنها هیچ مشکلی برای مصرف کننده واقعی به وجود نخواهد آمد بلکه با این اقدام شاهد خلوت شدن جایگاه های بنزین خواهیم بود و مردم می توانند به راحتی نسبت به سوخت گیری خودروهای خود اقدام کنند.
محمد محبی افزود: اتفاقا برعکس تبلیغات منفی صورت گرفته، در این طرح شان و کرامت شهروندان حفظ شده و عملاً قاچاقچیان سوخت متضرر خواهند شد و دیگر توان غارت و چپاول این سرمایه ملی و خروج آن از کشور برایشان فراهم نمی شود.
وی گفت: البته این طرح مزیت های دیگری نیز دارد که در صورت موفقیت آمیز بودن و با گذشت مدت زمان مشخص قصد داریم تا یکی از جدی ترین دغدغه های مردم نسبت به ذخیره سازی سهمیه سوخت خودروهایشان را نیز برطرف کنیم.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به اینکه سهمیه سوخت خودروها در پایان هر ماه حذف و به نقل عامیانه سوخت می شود آن دسته از کسانی که میزان سوخت مازاد داشتند به ناچار در روزهای پایانی هر ماه به جایگاه های سوخت مراجعه کرده و باعث ازدحام زیاد و تشکیل صفوف طولانی می شدند.
وی تاکید کرد: در همین راستا و با هدف تامین خواسته مردم، طرح ذخیره سازی سهیمه سوخت این خودروها برای ماه های آتی به وزارت نفت اعلام شده و توافق های اولیه نیز اخذ شده است که امیدواریم با اجرای این طرح مردم از برکات بیشتر طرح کدینگ کارت سوخت در استان بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات مردم سیستان و بلوچستان که بارها نیز اعلام کرده اند کمبود سهیمه سوخت خودروهای آنها بود و بیان می کردند که به واسطه بعد مسافت میان شهرها و عدم استفاده از سی ان جی، میزان تعلق گرفته سوخت برای آنها کافی نیست.
به گفته محبی؛ در این زمینه نیز پیشنهاد افزایش سهیمه اختصاص یافته از 200 به 250 و در صورت امکان در مراحل بعدی به 300 لیتر ارائه شده که پس از نهایی شدن و موافقت دستگاه های بالادست و شرکت نفت در اسرع وقت اجرایی و این خواست شهروندان نیز محقق خواهد شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c