ایرنا/مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: عملیات برداشت گیلاس از سطح ۱۳۷ هکتار از باغ های این شهرستان آغازشده است و پیش بینی می شود از این سطح ۵۰۰ تن محصول برداشت و روانه بازار شود.
مجتبی اسکندری با اشاره به اینکه عملکرد متوسط این محصول در باغ‌های شهرستان در حال حاضر بیش از چهار تُن در هکتار است، تصریح کرد: از این میزان سطح زیر کشت، ۱۰۰ هکتار بارور و ۳۷ هکتار غیربارور است.
اسکندری تعداد بهره بردارانی که مشغول کشت و کار محصول گیلاس در شهرستان طارم هستند را ۵۰۰ بهره بردار برشمرد و افزود: در سال زراعی جاری براساس پیش بینی‌ها ۷۵ میلیارد ریال از راه برداشت گیلاس، نصیب بهره برداران این محصول خواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم با اشاره به اینکه، گیلاس شهرستان طارم از مرغوبترین گیلاس‌های کشور است، تشریح کرد: توسعه پایه‌های جدید گزیلا (پایه پیوندی)، استفاده از ارقام تک‌دانه جهت بازار رسانی مناسب، رعایت توصیه‌های بهداشتی در تهیه نهال شناسه دار و احداث باغ‌های ردیفی و بهداشتی جهت کنترل بیماری و آفات باغی، برگزاری کلاسهای آموزشی و ترویجی، رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای مناسب جهت ماندگاری بالای میوه و بازار رسانی مناسب، اصلاح روش‌های آبیاری و استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری در باغ‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف آب تأثیرگذار باشد.
وی به باغداران شهرستان توصیه کرد، در زمان برداشت محصول گیلاس از هیچ‌گونه سموم استفاده نکنند و در صورت لزوم و نیاز قبل از برداشت محصول از سموم کم‌خطر و کم‌دوام استفاده کنند.
برداشت گیلاس در شهرستان طارم از اوایل خرداد آغاز شده و با توجه به زمان رسیدن ارقام مختلف تا اواخر تیر ادامه دارد.
ارقام گیلاس مورد کشت در این شهرستان شامل تک دانه، مشهدی، شبستری و محلی است.
بیشترین سطح زیر کشت و تولید گیلاس شهرستان طارم در روستاهای شیت، ولیدر و زاچکان است که در سال‌های اخیر برخی از باغداران در روستاهای سرخه میشه و هزارود نیز به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب این روستاها برای کشت گیلاس، اقدام کرده‌اند.
محصول گیلاس تولیدی این روستاها به دلیل دارا بودن شرایط اقلیمی خاص از جمله شب‌های خنک و روزهای گرم با شدت آفتاب بالا از کیفیت بالای برخوردار است و خریداران زیادی را از نقاط مختلف استان و کشور به این روستاها می‌کشاند.
چند سالی است که با برگزاری جشنواره برداشت گیلاس در روستاهای شیت و ولیدر گردشگران زیادی عازم این مناطق توریستی می‌شوند.
بهترین شرایط آب و هوایی برای رویش و رشد درخت گیلاس، نقاط معتدل سرد مانند نواحی کوهستانی است، اکثر روستاهای واقع در نقاط کوهستانی شهرستان طارم مستعد پرورش و تولید محصول گیلاس بوده و مردم این روستاها می‌توانند با مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی برای کاشت و برداشت این محصول با ارزش اقدام کنند.
گیلاس میوه قرمز رنگ و کوچکی است که دارای طعم و بویی دلپذیر، مواد مغذی زیاد و خواص آنتی اکسیدان است.
گیلاس می‌تواند بعضی از بیماری‌ها مانند بی خوابی، نقرس، آرتروز را درمان کند و باعث بهبود سلامت قلب، بهبود عضلات، تنظیم قند خون و سلامت زن باردار شود.
شهرستان طارم با ۴۷ هزار نفر جمعیت (حدود ۵ درصد جمعیت و ۱۰ درصد مساحت استان زنجان) در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استان‌های قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd