تسنیم/معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به لزوم توجه به وضعیت زنان سرپرست خانوار گفت: در حال حاضر تلاش داریم تا بیش از ۱۲ هزار سرپرست خانوار را با آموزش‌های لازم به مرحله اشتغال برسانیم.
معصومه ابتکار امروز در سومین جلسه شورای اداری شهرستان قدس با اشاره به ابلاغ خط‌مشی گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری اظهار داشت: مردم و مسئولان باید ضمن توجه به این موضوع به مشکلات ناشی از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی که برای به زانو درآوردن کشور از سمت آمریکا ایجاد شده نیز توجه داشته باشند.
وی بیان کرد: برای تحقق این اهداف کارآمدی دستگاه‌های اداری بالاترین هدفی است که باید دنبال شود، قطعا آینده روشنی در پیش است به شرطی که با رویکردهای منطقی و نگاهی عالمانه از فرصت‌ها استفاده کنیم.
معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور سپس با اشاره به وضعیت اشتغال، معیشت و توسعه روستایی افزود: متأسفانه گاهی غریبه‌سازی می‌شود، در ابتدا بحث عدالت بود که یکی از وظایف دولت و نظام، برقراری عدالت است اما گاهی عدالت در توزیع ثروت و گاهی در توزیع یارانه دیده شد این در حالی است که عدالت ابعاد مختلفی در موضوعات سیاسی و بحث دخالت در سرنوشت دارد که یکی از دستاوردهای انقلاب همین دخالت در سرنوشت و از ساز و کارهای مهم مردم‌سالاری در کشور است.
ابتکار همچنین با اشاره به موضوع عدالت جنسیتی تصریح کرد: تلاش ما بر این است تا در هر حوزه‌ای اعم از ورزش، اشتغال، بهداشت و غیره خدمات به صورت یکسان و هماهنگی ارائه شود، باید برای زنان فرصت بیشتری فراهم شود اگر در برخی جاها بنا به دلایلی دختران بازمانده از تحصیل هستند باید فرصت تحصیل برای آن‌ها فراهم شود.
وی ادامه داد: قانون برنامه ششم تکالیف روشنی را ایجاد کرده است و شاخص‌هایی در این زمینه ابلاغ کرده است، برای مثال در حوزه بهداشت نه تنها باید عدالت جنسیتی برای همه فراهم شود بلکه باید خدمات ویژه‌ای نیز در بحث باروری و موارد خاص دیده شود.
معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به تدوین سند ارتقاء زنان در هر استان گفت: در تهران تا جایی که اطلاع دارم سند تدوین و در حال تصویب است که هر شهرستان باید براساس این سند اقدامات خود را نظم بخشد.
ابتکار همچنین بیان کرد: اطلس زنان کشور بر مبنای آمار سال 95 احصا شده است و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف در این حوزه در دستور کار همه دستگاه‌ها در زمینه برابری جنسیتی قرار می‌گیرد.
وی سپس با اشاره به تاب‌آوری جامعه در مقابل آسیب‌های اجتماعی افزود: این طرح در همین شهرستان قدس در روستای محمدآباد اجرا شده است و امیدواریم با همکاری تسهیل‌گران در این شهرستان بتوانیم این طرح را به صورت گسترده‌تر در شهرستان‌های دیگر استان تهران نیز اجرا کنیم.
معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور در ادامه با اشاره به قانون واگذاری 30 درصد از پست‌های مدیریتی به بانوان تصریح کرد: امروز 40 درصد جمعیت کشور در حوزه کارمندان دولت بانوان هستند که البته استان تهران قدم‌های خوبی در این راستا برداشته است.
ابتکار ادامه داد: در حال حاضر تلاش داریم تا بیش از 12 هزار زن سرپرست خانوار را با آموزش‌های لازم به مرحله اشتغال برسانیم و برای شهر قدس نیز سهمیه‌ای اندیشیده شده که در صورت واجد شرایط بودن، این طرح به سرعت به ثمر بنشیند.
وی با بیان اینکه شبکه‌های کارآفرینی در حال پیگیری برای بهبود وضعیت توانمندی بانوان سرپرست خانوار است تصریح کرد: با حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توان گام‌های مهمی در این راستا برداشت که در شهرقدس 3 تشکل وجود دارد که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به 8 مورد افزایش پیدا کند و با توجه به میزان جمعیت، سطح تحصیلات و قدمت شهرستان می‌توان شاهد فعالیت خیریه‌ها، نهادهای مردمی و تشکل‌ها به ویژه از سوی جوانان بود.
معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع خانواده، برنامه‌ریزی در قالب سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه ششم از اولویت‌ها است که به طور ویژه در حال پیگیری آن هستیم.
ابتکار همچنین با تأکید بر تقویت مهارت گفت‌وگو در خانواده‌ها گفت: باید بتوان استحکام را در روابط خانواده‌ها و درون نسلی و بین نسلی بهبود ببخشیم، نسل جوان امروز مطالباتی دارد در حالی که دیده نمی‌شود که با مشارکت وزارت آموزش پرورش طرحی با عنوان «گفت‌وگوی بین نسلی» در حال انجام است و با مشارکت وزرات علوم نیز طرحی در قالب «سفیران گفت‌وگو» در حال پیگیری است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/tehran_today_
آخرین خبر تهران در سروش :
http://sapp.ir/Tehranakhbar
آخرین خبر تهران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/133431296C42fac08651