ایرنا/ موسس بوم بازار کشور گفت: ستاد راهبردی بوم بازار ایران تاکنون موفق به انجام مطالعات میدانی ٢٠٠ روستا در ١٢ استان کشور شده است که در ٢٤ خرداد ماه امسال، ٢٠ بوم بازار در روستاهای استان خراسان جنوبی بطور همزمان افتتاح و راه اندازی می شود.
محمد احسانبخش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: هدف اصلی از راه اندازی این بوم بازارها توانمندی اقتصادی روستاها و ایجاد فضای رقابتی برای فروش محصولات تولیدی روستاییان است.
وی با اشاره به شرایط تأسیس بوم بازار در روستاهای کشور افزود: این روستاها باید حداکثر ۱۰۰ خانوار ساکن داشته باشند و فاصله روستا تا نزدیکترین شهر نیز بیش از ٥٠ کیلومتر نباشد.
مؤسس بوم بازارهای ایران ادامه داد: تاکنون شناسنامه ٨٣ روستا با عنوان روستاهای مولد و روستاهای بوم بازاری در شهرستان‌های بیرجند، قاین، خوسف، فردوس، بشرویه، نهبندان، طبس، زیرکوه، درمیان، سرایان، سربیشه و شهر مود تکمیل شده است.
وی گفت: اعضای اصلی بوم بازار قبل از هر اقدامی به مطالعات میدانی روستاها می‌پردازند و در این راستا تاکنون از ١٧٥ روستا ۲ هزار و ۳۳۱ عکس و ۴۱ ویدئوکلیپ برای معرفی روستا، محصول و یا معرفی چهره‌های روستایی تهیه شده است.
احسانبخش با بیان اینکه این بوم بازارها تاکنون با برپایی میز عرضه محصولات کشاورزی عملکرد خوبی داشته‌اند اظهار داشت: محصولات عرضه شده در میز فروش توسط تیم کنترل کیفیت ارزیابی و سپس به فروش می‌رسد.
وی با تاکید بر اینکه فروش محصول با کیفیت یکی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی بوم بازارهای برای ادامه فعالیت است گفت: با شروع بوم بازار در هر روستا خوشه بندی محصولات هر روستا آغاز می‌شود تا پس از سپری شدن دوره سه ماهه حضور محصولات در بازار اول برای توزیع در بازار دوم با نام تجاری بوم بازار هر روستا به مراکز عمده فروش ارسال شود.
مؤسس بوم بازار ایران بیان کرد: فرم‌هایی برای شناسایی اعضا و ساماندهی آنها تهیه شده که از این طریق در هر روستا با ارتباط مستمر، فعالیت آنها رصد می‌شود.
وی با بیان اینکه بوم بازار یک برند اختصاصی است گفت: این برند به شماره ۳۲۲۸۱۴ به تاریخ ۲۸ بهمن ۹۷ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مرکز مالکیت معنوی به ثبت رسیده است.
احسانبخش، جمع آوری ایده از بین افراد ساکن در روستا را یکی از کارکردهای بوم بازار دانست و افزود: این ایده در محل دائمی بوم بازار نصب و به نوعی منشوری برای اعضا می‌شود.
وی اظهار داشت: طرح بوم بازار در روستاهای سایر نقاط کشور هم مراحل مطالعاتی و اجرایی خود را سپری می‌کند.
مؤسس بوم بازار ایران گفت: آئین افتتاح رسمی بوم بازارهای استان خراسان جنوبی ساعت ۱۶ روز جمعه ۲۴ خرداد ماه جاری با حضور مسؤولان استانی برگزار می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7