ایسنا/ استاد گیاهپزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه منشأ ملخ‌های صحرایی که به جنوب ایران حمله کرده‌اند از کشور اریتره بوده است گفت: کانون‌های فعلی ملخ‌هایی هستند که پس از مهاجرت سال گذشته گروه‌های اولیه در داخل ایران تکثیر شده‌اند.
دکتر علیرضا صبوری با اشاره به هجوم ملخ‌ در کانون‌های بزرگ به جنوب کشور گفت: اندازه این حشرات که ملخ‌های صحرایی نام دارند به 10 سانتیمتر می‌رسد در روز می‌توانند بین 250 تا 300 کیلومتر بین دو نقطه جابجا شوند.
صبوری افزود: ملخ‌هایی که در حال حاضر در ایران مشاهده می‌شود اواخر سال گذشته مهاجرت خود را از کشور اریتره به عربستان شروع کردند و پس از عربستان به سمت ایران آمدند.
وی ادامه داد: ملخ‌های فعلی حاصل تخم‌ریزی گروه‌های اولیه مهاجر به ایران هستند و در داخل کشور تکثیر شده‌اند.
وی از وجود مرکزی برای رصد دائمی این ملخ‌ها خبر داد و گفت: ایران هم عضو این مرکز است و با آن همکاری دارد، در مدتی که کشور با این ملخ‌ها درگیر شده برخی معتقد بودند که برای مبارزه کم کاری شده اما به نظر من چنین چیزی صحیح نیست چون برای مبارزه با این حشرات باید ملاحظات زیست محیطی را هم در نظر گرفت.
این استاد پردیس کشاورزی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: مبارزه با توده‌هایی از ملخ در چنین سطح وسیعی به وسیله سمپاشی تبعات زیادی دارد بنابراین باید با دقت این کار انجام و عواقب آن به حداقل برسد.
وی در خصوص خطر جدی ملخ‌های صحرایی برای محصولات کشاورزی و باغی هشدار داد و اعلام کرد: این ملخ‌ها هر جا که بروند آنجا را درو می‌کنند و پس از تخم‌گذاری مجدداً تکثیر می‌شوند و تا پایان فصل گرما می‌توانند این روند را ادامه دهند.
صبوری تنها راه مقابله با ملخ‌های صحرایی را همان سپماشی عنوان و خاطرنشان کرد: البته مردم مناطقی که با این حشرات درگیر هستند هم می‌توانند در مقابله با ملخ‌ها کمک کنند مثلاً این حشرات به دلیل خونسرد بودن در هنگام صبح تحرکی ندارند و می‌توان آنها را جمع‌آوری کرد.
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آخرین بار چه زمانی ایران با چنین معضلی مواجه شده است گفت: اگرچه همه ساله کشور با کانون‌هایی هر چند کوچک از این ملخ‌ها مواجه بوده اما طغیان این حجم از ملخ صحرایی در 20 تا 30 سال گذشته بی سابقه بوده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghQEyylArDddOA
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday
آخرین خبر البرز در سروش :
http://sapp.ir/Alborz.online
آخرین خبر البرز در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162463744C6827f642af